Борбата срещу волфрамовата мина е обща кауза, декларира кметът Коев пред хотелиерите във Велинград
Кметът на Велинград д-р Костадин Коев присъства на Общото годишно събрание на Сдружението на хотелиерите.
Туристическият бранш отчете дейността си за 2016 година, прие плана си за работа през 2017 и отбеляза завидното трикратно увеличаване на членската си маса в рамките на година.
Основна тема на дискусиите обаче бе намерението за откриване на „Мина Грънчарица“ и рисковете, които носи това.
Адвокатът на сдружението по казуса Марин Божков направи кратко резюме на свършеното в рамките на година и подчерта, че без съдействието на кмета и на временно изпълняващия управител на ВКТВ Йордан Нанов, резултатите биха били плачевни. Стана ясно, че предишното общинско ръководство по никакъв начин не е предприело реални мерки за отпор на инвестиционните намерения.
След предприетите мерки от страна на кмета и ВКТВ през август 2016г. е стартирана процедура по учредяване на санитарно-охранителните зони. Започва и кампания за обединяването на общините от Западните Родопи за противодйствието на всякакви миннодобивни дейности в региона. Според Божков последното решение на ВАС във връзка с мината не трябва да озадачава хората, напротив –да ги мобилизира, защото правото е на страната на тези, които защитават здравето си.
Сдружението потвърди, че браншът е готов на всичко, за да спре волфрамовата мина, включително и референдум, за който обаче трябва да се започне силна кампания, в която хората трябва да бъдат убедени в каузата.
Кметът на Велинград заяви, че още от предизборната си кампания през 2015 година е прегърнал каузата за защита на Велинград от минната индустрия и тази борба ще бъде водена до край.
Натискът е голям, но тук става дума за кауза, зад която стоят общинското ръководство, общински свет, туристическия бранш и всеки един загрижен за здравето си и чистата природа човек, независимо от политическия цвят, каза Коев. Предишното общинско ръководство по никакъв начин не е предприело реални мерки за отпор на инвестиционните намерения. Пропуснати са всякакви срокове и са пропилени възможности. Оказва се, че зоната, от която 60% от Велинград пие вода, е част от концесионата площ на мината. Риска да се пие отровна и замърсена вода е огромен. В санитарно-охранителните зони по закон е забранена всякаква добивна дейност, включително и строителство.
Установено е, че документите, доказващи наличие на санитарно-охранителни зони, са откраднати или скрити от деловодството на ВКТВ-Велинград в периода след 2002 година . Поради тази причина зоната не е фигурирала в кадастрите на Басейнова дирекция и затова не се споменава в Доклада по ОВОС, каза още д-р Костадин Коев.
Тази страница е видяна: 1024