RSS емисии



 
 Мобилна версия

ИНСТИТУЦИИ
oblast.pngcomunpaz.png
odmvr.pngobs2.png
tdnap.jpgrzipz.png
riosv.pngcpms.png
Това е архивен сайт на PA media.
Актуалният сайт е на адрес: pa-media.net
115 години от убийството на Алеко Константинов
Историята за построяване паметниците на писателя - Част втора

На 11 май 2012 г. се навършват 115 години от убийството на големия български писател и сатирик Алеко Константинов

В документалния масив на Държавен архив – Пазарджик се пази историята за построяване паметниците на писателя на лобното му място край с. Алеко Константиново и на остров “Свобода” в Пазарджик. Нека отново разгърнем нейните страници....


Част втора

Паметникът на остров “Свобода” в Пазарджик

pametnik_Aleko_Ostrova.jpgС масовото посещение на лобното място на Алеко от туристи от цялата страна възниква идеята за построяването на нов паметник. По инициатива на туристическо дружество “Белмекен” – Пазарджик, на 7 декември 1929 г. в града е учреден комитет за построяване паметник на Алеко Константинов на лобното му място, а по-късното решение е мястото да бъде на остров “Свобода” в Пазарджик. Седалището на комитета е в градовете Пазарджик и Пещера. Ръководството е в състав: председател Георги Бързанов – прокурор от Пазарджик, подпредседател – Костадин Стайков – адвокат от Пещера и секретар-касиер: Димитър Донев от Пазарджик.
Бавно, но сигурно започва набирането на средства от лотарии, вечеринки, балове, продажба на еделвайси и други начини и форми на благотворителност. С решение от 13 юли 1935 г., Общинският съвет на Пазарджик дарява място на градския остров “Свобода” за построяване паметник на Алеко Константинов. Основният камък е положен на 10 май 1936 г. в 11 часа с тържествена церемония и в присъствието на гражданството. Според инициаторите, посланието на паметника е да се изрази почитта на населението и да се събуди стремеж у младите към идеите на писателя.
Одобрен е проектът на архитект Костадин Мумджиев от Пазарджик, прегледан от комисия и в конкуренция с още няколко проекта от страната. Архитект Мумджиев приема безвъзмездно поръчението.
Обликът на паметника е изпълнен с дълбок смисъл, известен на малцина. Паметникът се състои от няколко части. Планинска пътека води до висок обелиск, олицетворяващ недостигнатите, забили се във висините любими върхове на Алеко. Извитата стена символизира планината, а пейката в основата й откъм южната страна е място за отмора на туриста, насочил поглед към сините Славееви гори и лобното място на Алеко. Барелефът на Алеко, поставен на обелиска, е ориентиран към Родопите и лобното място. В основата на обелиска има жардениера за цветя, а около паметника – градинка. Стълбището, околовръстният цокъл и облицовката са от чер камък, докаран от Бошулската кариера, а с бял врачански камък е облицован целият паметник.poklonenie_Aleko_2.jpg Барелефът на Алеко е изработен от скулптора проф. Михаил Паращук. Отливането от бронз и патинирането на барелефа е извършено от леярите Котеви.
Паметникът е открит на 23 май 1937 г. от министъра на вътрешните работи и народното здраве Красновски по повод 40-годишнината от смъртта на писателя. Поканени са туристи от цялата страна и интелигенцията. Студентството е организирано от пазарджишката студентска дружба “Константин Величков”, която  посреща колеги от цялата страна.  Програмата на тържествата е:
“22 май – посрещане на гостите. Паметна вечер за Алеко и другарска вечер.
23 май – 10 часа преди обяд – манифестация из града; освещаване и откриване на паметника. След обяд – излет до лобното място и отслужване на панихида.”
Поканени са всички държавни институции, културно-просветни организации, военните от 27-ми Чепински полк, Пловдивския митрополит Максим, кмета на Свищов, свищовската дружба в София, кмета на Пещера и други.

    Като четвърто поколение със здрави пазарджишки корени, аз се гордея с историята на моя град. Уважението на моите предци към паметта и делото на Щастливеца се е предало и на мен. Всяка разходка до остров “Свобода” завършва пред паметника на Алеко, който и днес ми напомня за най-известния антигерой в българската литература Бай Ганьо и борбата с Ганьовщината, която така добре вирее и днес... Остава вярата, че утрешният ден ще бъде по-мъдър от днешния. Красивият паметник и обновеният остров ми дават това усещане.


Мариана Керезова, гл. експерт
Държавен архив - Пазарджик








Тази страница е видяна: 2116

 Публикувано от: pamedia на Friday 11 May 2012 - 07:25:00

За коментари, обсъждания, мнения, предложения отиди във Форум НОВИНИ и избери или създай тема

изпрати на приятел изглед за печат


Подобни новини :
115 години от убийството на Алеко Константинов
Историята за построяване паметниците на писателя на лобното му място и на остров “Свобода”
Т. Попов: Фистивалът е неотменна част от историята и настоящето на Пазарджик
11май - убийството на Алеко и реакциите на населението от Пещера и Пазарджик
По повод 125 години от рождението на писателя Людмил Стоянов
С възстановка на процеса за убийството на Алеко Константинов съдът в Пазарджик ще отбележи 140-та си годишнина
За убийството с нож в кв. „Изток“ - 12 години затвор
150 години от рождението на “щастливеца” Алеко Константинов
За убийството на сестра си мъж от Црънча ще лежи 4 години в затвора
15 до 20 години или доживотен затвор очакват Иван Николов за убийството на двамата съпрузи
Двама, на 23 и 19 години от с. Алеко Константиново, извършили въоръжен грабеж на бензиностанция в с. Главиница, са задържани



Този сайт използва e107, който се разпространява с условията, залегнали в GNU GPL Лиценза.
Политика за употреба на бисквитки (cookies)////Политика заповерителност
Време за изпълнение: 1.6599 сек., 1.5471 от тях за заявки.