Божидар Димитров: Като дарител д-р инж. Лъчезар Цоцорков е непосредствено след братята Евлоги и Христо Георгиеви и д-р Петър Берон
По това , което прави като дарителство в областта на образованието, науката и културата д-р инж. Лъчезар Цоцорков се нарежда непосредствено след братята Евлоги и Христо Георгиеви и д-р Петър Берон. Това заяви директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров в словото си при откриването на експозицията на Панагюрското златно съкровище в Столицата на свободата.
Заслугата на изпълнителния директор на „Асарел Медет” АД бе изтъквана нееднократно в приветствията на всеки един от официалните гости, а министърът на икономиката Делян Добрев отбеляза и високата корпоративна култура на мениджмънта на компанията, посочвайки, че само за миналата година дружеството е платило 8,5 млн. лв. концесионна такса. Лентата преряза вицепремиерът Цветан Цветанов, а вицепрезидентът Маргарита Попова лисна менчето с вода с пожеланието „На добър час!” Днешният Светли понеделник ще остане в историята на Панагюрище и като тържество на правдата и сбъдването на една наша мечта – завръщането на Панагюрското съкровище, каза кметът на общината Никола Белишки. Той посочи, че това е станало възможно благодарение единството на панагюрци, изразено в декларацията на местния парламент от 2010 г. и последвалата подписка, организирана от Сдружението на предприемачите в Панагюрище. От своя страна вицепремиерът Цветанов
припомни настоятелната активност на Белишки като депутат пред всички държавни органи за реализиране на идеята. Сред официалните гости бяха и народните представители Иван Иванов и Гинче Караминова, областният управител д-р Дончо Баксанов, председателят на Общински съвет – Панагюрище Веселина Зумпалова – Ралчева, общинските съветници, кметовете на населени места в община Панагюрище, наследници на откривателите, бележити историци, представители на бизнеса, музейни работници и общественици. Дарението за специално изградения трезор, преддверие и информационна зала възлиза на 4 450 000лева. Заедно с изработката на две копия, които да заместват униката в столицата и Панагюрище, дарителският проект възлиза на 6 150 000лв. Подземният трезор отговаря на най-високите стандарти в областта на музейното дело и гарантира изключително висока степен на сигурност. За изграждането му са използвани близо 1500 кубически метра специален бетон. Съоръжението е изпълнено само за около осем месеца, въпреки високото ниво на подпочвени води в района на Историческия музей и тежките метеорологични условия през отминалата зима. В панагюрската експозиция за пръв път всеки един от съдовете се показва в отделна витрина. Това позволява на посетителя да се наслади дори на най-дребните детайли и орнаменти, изработени от древните майстори. Витрините, които нямат аналог в световната музейна практика, са от бронирано стъкло. Те са проектирани и изработени в Германия и представляват цилиндри с диаметър 60 сантиметра и височина 3.20 метра. Самият трезор, наред с преддверието и информационната зала, са облицовани в ефектни разновидности на гранит, италиански мрамор, туфа и полускъпоценния камък лабрадорит.
Информационната зала към трезора е оборудвана с модерни мултимедийни устройства, чрез които посетителят може да получи по-детайлна информация за Панагюрското златно съкровище, откривателите, дарителите и изпълнителите на проекта. В залата е изложена и „пътната карта на съкровището”, на която са отбелязани гостуванията на тракийското злато в музеите на над 40 града по цялото земно кълбо. Там допълнително ще бъдат разположени още три витрини от бронирано стъкло, които да гарантират сигурността при бъдещи гостувания на други особено ценни шедьоври от българското и световното културно наследство.