Новото териториално деление на страната представи в Пазарджик заместник-министърът Деница Николова
"Наред с огромните позитиви, които имаме по отношение на финансирането с евросредства, в демографията през последните години се забелязват изключително негативни трендове и опасност от обезлюдяване на определени райони", заяви Деница Николова, Тя посочи, че диспропорциите в регионите са причината да бъдат потърсени нови решения по отношение на бъдещето на регионалната политика. Тя уточни, че идеята е при целенасочена политика на държавата да се постига по-добро икономическо развитие за всеки един от регионите, използвайки максимално спецификите и потенциала на всеки един от тях. Северозападният район вече е под 800 хиляди души, а съседният - Северен Централен район е близък до тази цифра, а тя е определяща, за да се квалифицира даден район като самостоятелен планов регион в рамката на Европейския съюз.
Макар разделението на тези райони (известни в ЕС като NUTS2) да е чисто техническо, от тях всъщност зависи колко и какви европейски средства ще получи всеки град в тези райони, както и нивото на съфинансиране, което ще трябва да се осигури.
Вече са стартирали дебати в цялата страна за новия начин, по който да се прекроят границите на регионите, посочи заместник-министър Николова. Работна група към министерството е обсъдила 10 варианта, от които са се спрели на 3 основни (виж графиките по-долу). Именно тях представи заместник-министър Николова в Пазарджик. Вариантите разделят страната на шест, пет и четири района, а решение трябва да се вземе до края на годината. Днес в дискусията участваха кметове на общини, областни управители, представители на администрациите от областите Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Смолян и Хасково, представител на Сдружението на предприемачите в Пазарджик и на БТПП в Пазарджик, както и бизнес организации от Пловдив.
При вариантите на новото териториално разпределение основните промени са в Северна България, където територията се окрупнява в два или в един, наречен Дунавски район. А другата промяна касае София - дали София град е част от София район или е отделен район.
По отношение на Пазарджик при Вариант 1,в който страната е разделена на пет района, в предложението за Южен централен район се включват и областите Пловдив, Хасково, Кърджали и Смолян. Същото е разделението за нашия регион и в третия вариант. По-различен е втори вариант, който присъединява към тези области и Стара Загора и предложеното за него наименование е Тракийско-Родопски район.
След новото райониране, следващата стъпка е стратегическото планиране. Към настоящия момент имаме над 370 документа за стратегическо развитие. Направен е преглед на всички тези стратегически документи с акцент да се търси реалната им приложимост, обясни Деница Николова. Като трета стъпка тя посочи, че е необходимо да бъдат намерени и адекватните структури, които ще могат да развиват този тип политика за бъдещия район на планиране. Предложенията за новия териториален обхват на районите от ниво 2 - NUTS2, ще бъдат обсъдени скоро и с бизнеса. Работата на заседание на Регионалния съвет за развитие на Южен централен район, което се провежда в хотел "Форум" в Пазарджик продължава.
Вариант 1

Вариант 2

Вариант 3

