Започна седмица за предпазване от рак на маточната шийка
За девета поредна година „Сдружение за онкоболни и приятели” в Пазарджик се присъединява към Европейската седмица за предпазване от рак на маточната шийка- от 25-и до 31-ви януари т.г., съобщи председателят на Сдружението Мария Чергарова.
В Центъра за социална рехабилитация и интеграция на лица с онкологични заболявания в гр. Пазарджик на ул. „Александър Стамболийски” № 16 на 26.01.2016 г. от 14:00 часа Д-р Прокопи Копев ще извършва безплатни профилактични прегледи за рак на млечната жлеза. За предварително записване желаещите могат да позвънят на тел.: 034/986-232, 0888/380-308 или да се запишат в ЦСРИ на лица с онкологични заболявания на посочения адрес.
Ракът на маточната шийка е второто най-разпространено онкологично заболяване сред жените и за съжаление в България, според статистиката, всеки ден от рак на маточната шийка умира една жена. Страната ни е на едно от челните места по заболеваемост и смъртност от този вид рак в Европа. Това се дължи на късното диагностициране и подценяване на профилактиката. Специалистите напомнят, че за ранното откриване на заболяването са важни и редовните профилактични прегледи. В България преди повече от петнадесет години най-първо профилактични гинекологични прегледи и профилактични прегледи за рак на гърдата бяха инициирани от Сдружението в Пазарджик, припомни Мария Чергарова.
По данни на Регионална здравна инспекция – гр. Пазарджик, предоставени от Онкоцентъра в Пловдив, за регистрираните заболявания от злокачествени новообразувания за 2014 г. в Пазарджишка област новооткритите случаи са 1151. Регистрираните заболявания от злокачествени новообразувания за 2014 г. в нашата област са общо 9869, което е с 27 повече от 2013 г.
След старта на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка през 2012 г., България се присъедини към повече от 40 държави в света, които заплащат имунизацията срещу заболяването с публични средства.
Това е сериозен успех, имайки предвид препоръките на световни и европейски организации в сферата на здравеопазването, които настояват за въвеждане на ваксините в националните календари на страните и повишаване имунизационния обхват сред целевите групи там, където имунизацията вече е включена, коментира Мария Чергарова.
Тази страница е видяна: 1177