RSS емисии



 
 Мобилна версия

ИНСТИТУЦИИ
oblast.pngcomunpaz.png
odmvr.pngobs2.png
tdnap.jpgrzipz.png
riosv.pngcpms.png
Това е архивен сайт на PA media.
Актуалният сайт е на адрес: pa-media.net
Тревожна тенденция на зачестяване на опитите за телефонни измами

В последните няколко дни се наблюдава тревожна тенденция на зачестяване на опитите за телефонни измами, съобщи говорителят на ОД МВР Пазарджик Мирослав Стоянов.

 Измамниците са особено активни на територията на Пазарджик и близките населени места, но се забелязват и опити на територията на други общини в областта.

Отново „целевата група” на извършителите на този тип престъпления са възрастните хора, като обажданията са основно по стационарни телефони. Особено актуални са схемите, при които измамниците се представят за лекари или полицаи и съобщават на жертвата, че техен близък, роднина, приятел е тежко пострадал или при пътен инцидент, или има тежки изгаряния, като му е необходима спешна медицинска помощ. За да се придвижи до специализирано болнично заведение, обаче е необходима линейка, понякога въздушен транспорт, както и скъпоструваща операция, а за това са необходими средства. Друг сценарий, по който се действа, е обаждане с информация, че има получена пратка с ценни и скъпоструващи предмети или с голяма парична сума, но за да се освободи, е необходима определена сума, която по-късно щяла да бъде върната на жертвата.

Всеки ден в ОДМВР-Пазарджик се получават сигнали за десетки опити за телефонни измами на възрастни хора.


От ГДНП отново напомнят най-разпространени схеми за извършване на телефонни измами:
- под предлог “тежко пострадал роднина, за което е необходимо да се направи скъпоструваща операция” (извършителите се обаждат на случаен принцип на жертвите и плачейки възбуждат у тях представата, че разговарят със свой роднина. Извършителите се представят като лекари и обясняват, че роднината е тежко пострадал и е необходима спешна скъпоструваща операция, за която в момента няма налична сума в здравната каса. За целта ще изпратят санитар да вземе исканата сума. Обясняват, че парите ще бъдат върнати на по-късен етап);
- под предлог “заразени близки и роднини с птичи/свински грип и искане на пари за скъпоструващи ваксини” (извършителите се обаждат на случаен принцип на жертвите и плачейки възбуждат у тях представата, че разговарят със свой роднина. Извършителите се представят като лекари и обясняват, че роднината е тежко болен и е необходима спешно скъпоструващо лечение, за което в момента няма налична сума в здравната каса. За целта ще изпратят санитар да вземе исканата сума за “ваксина”. Обясняват, че парите ще бъдат върнати на по-късен етап);
- под предлог “реализирано ПТП от близък роднина с починал човек или малко дете” (извършителите се обаждат на случаен принцип на жертвите и плачейки възбуждат у тях представата, че разговарят със свой роднина. Извършителите се представят като полицаи, прокурори или следователи и обясняват, че роднината е направил ПТП, в следствие на което е пострадал/починал човек и спешно са необходими пари за освобождаване на близкия човек);
- под предлог провеждане на полицейска операция и необходимост от предоставяне на сума, която да послужи за задържане на извършителите (извършителите се обаждат на случаен принцип на жертвите и се представят за полицейски служители. Обясняват, че в района “действат” телефонни измамници и предупреждават хората, при такова обаждане незабавно да се свържат с тях. Следва “обичайната” схема с плача, след което жертвата “набира” мнимия полицейския служител, който й обяснява, че за да бъдат задържани престъпниците е необходимо да им предаде сума пари, която в последствие ще им бъде върната);
- под предлог нужда от пари за освобождаване на колетна пратка (извършителите се обаждат на случаен принцип на жертвите и им обясняват, че са техни близки или приятели на техни близки и са изпратили колетна пратка от чужбина, която съдържа голяма сума пари. Но за да не бъде задържана на митницата е необходимо да бъде заплатена сума, която ще си възстановят от “пратката”);
- под предлог закупуване на ваучери във връзка с печалба от томбола на голям магазин (извършителите се обаждат на случаен принцип на жертвите и под предлог, че са служители на голям магазин обясняват на жертвата, че е спечелила от томболата. За да си вземе наградата обаче е необходимо да закупи ваучери за определена сума и да им продиктува номерата); Жертвите са по-млади хора. 
- под предлог нужда от преводач (извършителите се обаждат на случаен принцип на жертвите учители и работещи в агенции за превод, като се представят за началници на районни управления. Обясняват, че в управлението е задържан чужд гражданин и са необходими услугите на преводач. В последствие обясняват на преводача, че “задържания” трябва да се обади на близките си в чужбина, но няма ваучер и го молят да закупи такива и да им продиктува номерата, като парите ще му бъдат възстановени в управлението). Жертвите са по-млади хора. 
Полицията отново напомня гражданите да не дават пари на непознати за тях хора при никакви случаи
Да не се доверяват на непознати лица или на такива, както и да не предоставят лични данни по телефона.
Да запазят самообладание при получаване на обаждане от човек, който се представя за техен роднина, изпаднал в беда.
Ако все пак имат съмнение, че се обажда техен близък човек, първо да пробват да се свържат с него чрез свой съсед или познат.
Криминалистите съветват - ако получите обаждане от човек, който се представя за Ваш близък, задайте му въпрос, отговорът на който не би трябвало да е известен на непознати - например рождена дата, населено място и т.н.   
В случай на обаждане и опит за извършване на телефонна измама, незабавно да се подава сигнал на тел. 112. Често след своевременно подаден, извършителите много бързо биват задържани от органите на полицията.
От ГДНП съветват близките на възрастните хора по-често да разговарят на тази тема и да им напомнят за опасностите, които крият подобни телефонни разговори.
В помощ на полицията могат да бъдат и банковите служители – често, след като получат такова обаждане, възрастните хора посещават близък клон на банка. При случаи, при които банкови служители забележат възрастни хора - видимо притеснени - да изтеглят голяма сума пари, е добре да им обяснят за схемите на телефонни измами или да подадат сигнал на МВР.









Тази страница е видяна: 1132

 Публикувано от: pamedia на Thursday 18 June 2015 - 16:13:17

За коментари, обсъждания, мнения, предложения отиди във Форум НОВИНИ и избери или създай тема

изпрати на приятел изглед за печат


Подобни новини :
Отново зачестяват опитите за телефонни измами
Бум на опитите за телефонни измами в днешния ден по схемите с мнимия разследващ полицай и уреждащия високи пенсии
Пожарникарите констират тревожна тенденция
Преди Европейския ден без загинали на пътя гл. инспектор Тодор Тодоров отчете тревожна тенденция
За 3 дни - 30 опита за телефонни измами
Фалшиви полицаи са участници в телефонни измами
Млад мъж от Звъничево се оказа посредник в телефонни измами
Млада жена – „муле“ в телефонни измами, е задържана
Само днес - 6 опита за телефонни измами в региона
Двама мъже са задържани като „мулета“ на телефонни измами



Този сайт използва e107, който се разпространява с условията, залегнали в GNU GPL Лиценза.
Политика за употреба на бисквитки (cookies)////Политика заповерителност
Време за изпълнение: 1.5259 сек., 1.4412 от тях за заявки.