Всички бъдещи родители искат да бъдат максимално сигурни и спокойни за здравето на детето, което очакват.
В тази връзка, от изключителна важност е бременните жени да са изчерпателно информирани относно изследванията за пренатално проследяване – за техните предимствата и рисковете, които крият.
Пренаталните изследвания са факт в медицинската практика на Европа от няколко десетилетия, но едва в последните години в България навлизат Неинвазивните Пренатални Тестове (НИПТ) - Пренатестове. За разлика от добре познатите инвазивни процедури - амниоцентеза и хорионбиопсия, иновативните тестове не носят риск от загуба или увреждане на плода. Технологията им включва изолиране на свободно циркулираща фетална (бебешка) ДНК от кръвна проба на бременната, като генетичния материал може да се анализира за най-често срещаните генетични аномалии при плода - Синдромите на Даун, Едуард, Патау, Търнър, Клайнфелтер, Тризомия X и Тризомия XYY, в срок от 6 работни дни. Тези изследвания са особено препоръчвани за жени, чиято бременност е определена като „рискова“ - бременни над 35 години, жени с допълнителна медицинска или фамилна обремененост, с притеснителен резултат от БХС и др.
Неинвазивните Пренатални Изследвания представляват скринингови тестове, които дават над 99% процента точност при отчитане на генетични аномалии на плода. Това е резултат еквивалентен на този, който бременните жени биха получили, ако се подложат на рискована, инвазивна процедура, каквато е амниоцентезата (вероятността от загуба на плода след амниоцентеза е около 1 %). Пренатест е алтернатива на амниоцентезата. Той може да се направи в много ранен етап на бременността (9-та седмица), приложим е и при многоплодна бременност, след прилагане на различни методи за асистирана репродукция и е леснодостъпен на всички бременни, независимо от тяхното местоположение в страната.
Повече за пренаталните изследвания прочетете тук:
http://www.prenatest.bg/anomalii-i-skrining/prenatalen-skrining-i-diagnostika/Теодора Янева