RSS емисии



 
 Мобилна версия

ИНСТИТУЦИИ
oblast.pngcomunpaz.png
odmvr.pngobs2.png
tdnap.jpgrzipz.png
riosv.pngcpms.png
Това е архивен сайт на PA media.
Актуалният сайт е на адрес: pa-media.net
Гимназия „Иван С. Аксаков“ – с Почетен знак от президента по повод 24 май
Почетен знак

Профилирана гимназия "Иван Сергеевич Аксаков" – Пазарджик е удостоена с Почетния знак на Президента на Република България Румен Радев за значим принос към формирането на устоите на национално самосъзнание и ключовата роля за образованието на поколения млади хора, както и за активното й участие в утвърждаване на съвременното образование в Република България.


Отличието се връчва в навечерието на 24 май – Ден на българската просвета и култура и славянската писменост, по повод празника и 175-тата годишнина на Аксаковската гимназия. 

Почетен знак

Повече за историята на учебното заведение:

Профилирана гимназия „Иван Сергеевич Аксаков“ е първото и най-старо средно училище в Пазарджик. Началото е поставено преди още преди Освобождението, в далечната 1845 г., когато е функционирало училище под наименованието "Главно четвърто класно училище по руски образец“, построено в двора на архиерейството. Обучението се е водило по взаимоучителния метод. От 1847 е Главно класно училище.

През 1897 година по предложение на патриарха на българската литература и  министър на народното просвещение Иван Вазов, пазарджишкото училище е именувано на името на бащата на Българското опълчение Иван Сегреевич Аксаков. Така и до днес Гимназията остава единственото в света училище с това име.

Първите учители са били Никифор поп Константинов и Юрдан Ненов - руски възпитаници. Тяхното идване в града засилва културния подем в Пазарджик. Славата на пазарджишкото класно училище се разнася из цяла България. Възрожденците Васил Априлов и Никола Палаузов го поздравяват с насърчително писмо и му подаряват печат.

Пълен разцвет главното класно училище добива през 1874/1876 г., когато в него учителстват Константин Величков, Иван Войводов, Яков Матакиев. Те превръщат училището в модерно образцово мъжко училище. В навечерието на Априлското въстание през 1876 г. в него идва Георги Бенковски, който открива делото на учителите членове и основоположници на революционния комитет в Пазарджик.

През 1908/1909 г. петокласното училище преминава в шестокласно, а през 1910-1911 г. се трансформира в Пълна мъжка гимназия.

През 1945 година мъжката гимназия се разделя на две - Първа и Втора мъжка гимназия. През 1950 година Първа мъжка гимназия се пренася в сградата на Островското училище. През 1954 година тя има вече 26 паралелки, които учат в двете сгради на двора. През 1954 г. става смесена.

През 1958/59 г. Гимназията отново се връща в собствената си сграда и продължава като Първа смесена гимназия до 1960 г., когато се преименува в Първа политехническа гимназия.

През учебната 1961/62 година се въвежда осмокласно образование.
През учебната 1983/84 г. се прави опит за сливане на две форми в образованието - общообразователна и политехническа. Училището се преименува в Единно средно политехническо училище.

На 18 март 1977 г. с указ Държавния съвет на Народна република България награждава гимназията с орден "Червено знаме на труда". Училището е отличено и с орден „Кирил и Методий" I степен през 1957 г..

През 1990/91 г. с решение на Министерството на народната просвета Аксаковската гимназия става Средно общообразователно училище с профилиране на хуманитарни науки - литература, история, философия, западни езици.

От учебната 1992/93 г., училището си връща отново името Гимназия "Иван Сергеевич Аксаков".

Възпитаници на Гимназията са видни учени, творци, журналисти, юристи, спортисти и политици, държавници, 8 от кметовете на Пазарджик, първият вицепрезидент на Република България, един от министър – председателите на България в две правителства и 14 от почетните граждани на Пазарджик. Сред тях са Георги Машев, проф. Христо Вакарелски, Никола Ламбрев, проф. Величко Митков, проф. Иван Викторов, Кимон Георгиев, ген. Атанас Семерджиев, Иван Гарелов, д-р Иван Колчаков, проф. Екатерина Михайлова, д-р Елисавета Генчева, съдия Георги Шопов, Александър Арнаудов и много, много други.

Сградата на училището е построена 1882-1883, достроявана 1909, 1934 и 1942.







Тази страница е видяна: 582

 Публикувано от: pamedia на Friday 22 May 2020 - 16:09:50

За коментари, обсъждания, мнения, предложения отиди във Форум НОВИНИ и избери или създай тема

изпрати на приятел изглед за печат


Подобни новини :
Музейна експозиция в Профилирана гимназия „Иван Сергеевич Аксаков”
Училищното настоятелство на гимназия „Иван С. Аксаков“ също подкрепи директора
Едно слово, произнесено преди 28 години на 25 май в двора на гимназия „Иван С. Аксаков“
За своя професионализъм, всеотдайност и постигнати високи резултати комисар Иван Панайотов е удостоен с Почетен знак на МВР І степен
Поредно признание и нови инициативи на гимназия „Иван С. Аксаков“ по програма „Училище посланик на Европейския парламент“
Д-р Никола Пенчев и Константин Абаджиев са номинирани за Почетен знак и Почетен гражданин на Пазарджик
Отворено писмо от директора на гимназия "Иван С.Аксаков"
Гимназия "Иван С. Аксаков" и Историческият факултет на СУ подписват договор за сътрудничество
Учениците от гимназия "Иван С. Аксаков" канят граждани на диктовка на открито
Възпитаниците на гимназия "Иван С. Аксаков" ще вървят по европейски коридор и да се върнат в България



Този сайт използва e107, който се разпространява с условията, залегнали в GNU GPL Лиценза.
Политика за употреба на бисквитки (cookies)////Политика заповерителност
Време за изпълнение: 1.6006 сек., 1.4998 от тях за заявки.