Държавен архив - Пазарджик: КОСТА ГЕОРГИЕВ – музикант, заел достойно място в историята на музикалния живот в Пазарджик
130 години от рождението му
Коста Георгиев Константинов е роден на 24 февруари 1890 г. Баща му Георги Константинов по професия е съдебен чиновник и се е ползвал с уважението на съгражданите си. Наричали го бай Георги Комитата. Участвал е в легията на Раковски в Белград и в освободителната Руско-турска война, в боевете при Шипка-Шейново. Награден е от руския император с Георгиевски кръст “За храброст”. Взима участие и в Сръбско-българската война и получава орден “За храброст”.
Майка му Мария е песнопойка, която отглежда петима синове. Семейството дава две свидни жертви в Първата световна война – синовете Михаил и Стефан.
През 1900 г., десетгодишният Коста Георгиев е хорист в ученическия хор при църквата “Св. Богородица”. Диригентът на хора Димитър Генев (учител по музика от Габрово, завършил Музикална академия в Русия) забелязва таланта му и започва да му поверява соловата партия в хора. Димитър Генев е негов пръв учител по цигулка, елементарна теория на музиката и основи на хармонията. Наред с музикалните си изяви, Коста Георгиев се включва и в театралния състав към читалище “Виделина”. Като ученик в гимназията започва да пише стихове и музика на детски песни, изпълнявани на училищни тържества.
След завършване на гимназията Коста Георгиев с музикалните си прояви става известен музикален деятел в родния си град. През 1909 г. Димитър Генев напуска Пазарджик и остава за свой заместник на ученическия църковен хор ученика си Коста Георгиев. От края на 1910 до средата на 1912 г. Коста Георгиев е диригент на мандолинния оркестър при читалище “Виделина”. По това време пише музиката и либретото на първата си детска оперета “Деца-крадци”, изнесена в началото на 1912 г. и дирижирана от капелмайстора Павел Дерликов. През същата година със съдействието на големия български музикант Ангел Букорещлиев оперетата е играна с голям успех два пъти в Пловдив.
Участва в Балканската война като доброволец-санитар. След прекратяването й Коста Георгиев има желание да продължи образованието си и заминава за София.
Той се класира на приемния изпит през 1914 г. и влиза в състава на Гвардейския симфоничен оркестър с капелмайстор Маестро Георги Атанасов. Като оркестрант взима участие при изнасянето на нашумялата тогава оперета “Моралисти” от Маестрото. По време на пребиваването си в София завършва учителски курс в Музикалната академия в София.
В края на 1916 г., по време на Първата световна война, Коста Георгиев е изпратен в школата за запасни офицери в Княжево, където ротен командир му е композитора Александър Морфов. По негово нареждане Коста Георгиев ръководи школския хор. Към края на войната е изпратен на фронта и при Щип-Царево село е ранен. Награден е със златен медал. | |
| Мл. подофицер към Гвардейския симфоничен оркестър. 1915 г. |
След края на войната през 1918 г. Коста Георгиев се завръща в родния си град и продължава музикалната си дейност като цигулар, музикален педагог и диригент. Неговото име и творческа дейност са неразривно свързани с всички значими музикални прояви в Пазарджик.
| Енергичен, неуморим, с организационни качества Коста Георгиев още в началото на 1919 г. организира първия струнен квартет в Пазарджик при читалище “Виделина” в състав: Коста Георгиев – първа цигулка, Георги Наумов – втора цигулка, Стоян хаджи Томов - виолончело, д-р Йорданка Ненова – пиано. |
Студентско-гражданския хор при читалище “Виделина” с диригент Коста Георгиев, Пазарджик, 7 март 1919 г. | |
По това време Коста Георгиев организира първия граждански хор от млади хора, предимно студенти, затова се нарича и студентски хор при читалище “Виделина”. На 1 май 1921 г. се поставя оперетата “Моралисти” от Маестро Г. Атанасов с участието на гражданския хор и квартета под диригентството на Коста Георгиев. През следващата година се играе “Провинциалката” – музика и либрето Коста Георгиев, режисьор Христо Славчев.
| На 23 декември 1923 г. на основата на гражданския хор, струнния квартет, солиращи инструменталисти се ражда Музикално дружество “Родопска песен” с главен диригент Коста Георгиев. Гражданството подкрепя създаването на това второ музикално дружество в Пазарджик, тъй като през 1920 г. вече е създадено първото музикално дружество “Маестро Г. Атанасов”. Редовно се изнасят концерти под диригентството на Коста Георгиев, който включва и собствени музикални произведения. Поставят се оперети. По негова инициатива се създава и цигулков оркестър. |
Участниците от Музикално дружество “Родопска песен” в оперетата “Вятърната мелница”, с диригент Коста Георгиев. 15 май 1926 г. | |
От 1920 г. Коста Георгиев работи като учител по пеене и музика в гимназията в Пазарджик. През 1922 г. създава първия гимназиален ученически цигулков оркестър, а три години по-късно, през 1925 г. организира и първият ученически гимназиален квартет.
В края на 1926 г. заминава за Флоренция и постъпва в Държавната консерватория “Луиджи Керубини”. След дипломирането си през 1928 г. Коста Георгиев се завръща в родния си град и заема учителското си място в гимназията Продължава да бъде главен диригент на музикалното дружество “Родопска песен”.
Около 1930 г. преминава на работа като учител в Първа прогимназия “Кл. Охридски” в Пазарджик. През 1938 г. организира фанфарна музика в прогимназията., която се посреща с голяма любов от учащите се и от гражданството. През 1939 г. с фанфарната музика взима участие в Славянския юнашки събор в София. За доброто си представяне съставът и ръководителят са наградени. | |
| Фанфарната музика на Първа прогимназия “Кл. Охридски” – Пазарджик, 1938 г. |
Коста Георгиев е един от най-ревностните деятели да обединяването на двете музикални дружества в града – “Родопска песен” и “Маестро Георги Атанасов”. На 13 март 1943 г. желаното обединение се осъществява.
През 1947 г. се включва в основаването на детската музикална школа “В. Коларов”и води класа по цигулка. През 1951 г. се пенсионира.
Заслугите на Коста Георгиев за развитието на музикалния живот в Пазарджик са намерили израз на признателност от гражданството в организирания в негова чест бенефис, изнесен на 7 май 1927 г. в негово отсъствие, тъй като е следвал в Италия и в състоялото си честване, организирано от Градския комитет за изкуство и култура – Пазарджик на 19 май 1967 г на сцената на Профсъюзния дом на културата.
| |
Коста Георгиев с майка си, съпругата си Луна, и двете дъщери, Пазарджик, 1941 г. | Арх. Минко Минков връчва “Почетен знак на Пазарджик” на Коста Георгиев по повод 75 години от рождението му, 19 май 1967 г. |
Умира на 13 юни 1976 г. в Пазарджик.
Документите от личния фонд на Коста Георгиев са предадени от семейството му като дарение на Държавен архив – Пазарджик с посредничеството на Димитър Кибритов през 1978 и 1994 г.
Нонка Нейчева
Държавен архив – Пазарджик
Тази страница е видяна: 1014