
Сред първите посетители на Архива днес бяха ученици от училище „Петър Берон“ в Пазарджик с преподавател по история г-жа Божурка Митева, които имаха възможност да научат от документите за делото на проф. Божков. Голяма част от неговите изследвания, книги и снимки са дарени на Архива от самия него, а друга част – от децата му, в изпълнение на волята му целият му архив да бъде предоставен на „Държавен архив – Пазарджик“.
Изложбата посетиха и ученици 9 и 10 клас профил “Изобразително изкуство” и профил ”Музика” на СУ “Георги Брегов” – Пазарджик, директорката на училището г-жа Добринка Райкова, преподавателите по изобразително изкуство Наталия Йорданова и по история Илия Михайлов, както и много граждани.
Във витрините са представени оригинални документи и снимки от богатия личен фонд на проф. д-р Атанас Божков, дарен на Държавен архив – Пазарджик по негова воля от съпругата му Лиляна Божкова и двете му дъщери Светла и Анелия. Обхванати са основни периоди от живота на проф. д-р Атанас Божков: ученически и студентски години, аспирантурата в Москва, защитата на дисертацията “Миниатюри на Мадридския ръкопис от Йоан Скилица” за присъждане на научната степен “доктор по изкуствознание”, работата му като съветник в Рим и генерален консул в Република Сан Марино през 1972-1977 г. и някои от инициативите, които реализира за утвърждаването на българската култура в Европа – поставянето на голямо мозаично пано срещу гроба на св. Кирил Философ в базиликата “Сан Клименте” в Рим, приятелството му със световноизвестния бас Борис Христов, от което се ражда и книгата ”Борис Христов” и др., преподавателската му дейност в Художествената академия в София.
Специално внимание е отделено на най-съществена част от неговата работа - научната дейност. Автор е на повече от 40 книги и над 500 научни студии, статии и рецензии, публикувани в България и чужбина. Проф. д-р Атанас Божков е автор и водещ и на десетки документални филми и телевизионни сериали.. и радиолекции В изложбата са показани книгите “Тревненска живопис”, “Българската живопис от зараждането й до XIX век”,(издателство “Аурел Бонгерс”, Реклинхаузен) “Човекът и изкуството”, “Български приноси в европейската цивилизация”, сценарии от телевизионната поредица “Българско изобразително изкуство”. Участията му в различни международни форуми, откриването на изложби, изнасянето на лекции са доказателство за мисията на проф. д-р Атанас Божков да представи българското изобразително изкуство като част от общото културно наследство с неговата уникалност и самобитност.
Изложбата представя личните и творчески контакти с български и чуждестранни художници, между които Васил Стоилов, Александър Стаменов, Дечко Узунов, Иван Фунев, Джорджо де Кирико и др. Показани са и оригинални награди на проф. д-р Атанас Божков от неговия архивен фонд.
Посетителите разгледаха и постоянната изложба за поета Теодор Траянов.