На 16 и 17 март 2018 г. в гр. Кюстендил МОН награди ученическите проекти в националния конкурс на тема:
"Места и памет”, посветен на 75-годишнината от спасяването на българските евреи. Право на участие в конкурса имаха ученици от VIII до XII клас, които можеха да работят екипно и да представят своите разработки под формата на филми, презентации или реферати. До финала достигнаха 20 екипа, в които участват общо 67 ученици от цялата страна. На тържествена церемония, в присъствието на заместник-министъра на образованието и науката Таня Михайлова, експертът по история от МОН Радостина Николова и др. официални лица, се състоя защитата на шестте най-добри разработки. На първо място бяха класирани:
Екипът на 134 СУ „Димчо Дебелянов“, гр. София – Димитър Димитров, Димитър Стойнов, Филип Божашки, Здравка Бояджиева и Радина Младенова, с консултант Ивайло Иванов
и
Екипът на ПМГ „Константин Величков“, гр. Пазарджик – Екатерина Попова и Петя Попова, с консултант д-р Ана Рабаджийска.
"Нашите ученици доказаха, че чувството на съпричастност, активната гражданска позиция, човеколюбието и толерантността са изконни български качества, които са имали своето място в историческо ни развитие, но не са чужди и на днешното младо поколение", сподели д-р Рабаджийска.
Призови места гимназията спечели и в още един исторически конкурс. На 12 март приключи първият етап от Осмото издание на конкурсът
„Народните будители и Аз”, който е посветен на 140 години от Освобождението на България и 170 години от рождението на Христо Ботев. В раздел презентации второ място завоюва Николета Адова със своята разработка „Участие на опълченци от Пазарджишко в Руско-турската освободителна война”. Сред отличените презентации беше и тази на Петя Попова за освобождението на гр. Пазарджик.