Туберкулозно болните в Пазарджик са 48
24 март е Световен ден за борба с туберкулозата и тази година кампанията преминава под надслова „Заедно да победим туберкулозата“. В Пазарджишка област през миналата година общо новооткритите с туберкулоза са 48, от които 32-ма са мъже и 16 - жени, съобщиха от Регионалната здравна инспекцията. С други форми на туберкулоза на дихателната система са други 22 души. 10 са с повторно лечение.
Туберкулозата продължава да бъде водещо инфекциозно заболяване, причиняващо смърт в света. По данни на Световната здравна организация през 2015г. 1 млн. и 800 хиляди души са починали от туберкулоза. Туберкулозата трайно се разпространява сред най-уязвимите групи от обществото. Тя е излечимо и предотвратимо заболяване.
Това е хронично инфекциозно заболяване, което засяга главно дихателните органи (90 % от случаите). Причинител на болестта е туберкулозният бактерий. Той се отличава със значителна устойчивост във външната среда. Особено дълго се запазва в храчките, отделяни от болните, включително и след тяхното изсъхване. В тъмни и непроветрени помещения туберкулозният бактерий издържа до 3 г. Бактериите са силно чувствителни на директна слънчева светлина и загиват след 5-10 минути.
Основен източник на зараза е болният от белодробна туберкулоза човек. Проникването на инфекцията в белите дробове става най-често по въздушно-капков път. Храчките на болен от туберкулоза съдържат милиони бактерии. Заразяването става много лесно, когато се намираме в близост с болен, отделящ туберкулозни бактерии при кашлица, кихане или разговор. Заразата може да се пренася и чрез прахта или по хранителен път - през устата.
Не при всяко попадане на туберкулозни бактерии в организма на човека се развива заболяване. Дали човек ще развие заболяването или не, зависи в голяма степен от естествените съпротивителни сили на организма.
Повечето от хората остават само носители и никога не развиват заболяването. При тях имунната система успява да се справи с туберкулозния бактерий и той остава в латентен вид в организма, т. нар. латентна туберкулозна инфекция. Такива хора не могат да заразяват с туберкулоза други хора, но биха могли на даден етап, в резултат на влошаване състоянието на имунната система, да развият активна туберкулоза.
Латентната туберкулозна инфекция се установява основно с наличието на хиперергичен кожен туберкулинов тест на Манту, при отсъствието на клинични, микробиологични и лабораторни белези за активност. Лечение при латентната туберкулоза се предприема за да се предотврати развитието на активна туберкулоза в бъдеще.
Тази страница е видяна: 574