Регионалната колегия на лекарите против проекта за здравна карта на Пазарджишка област
В разпространено до медиите становище Регионалната колегия на БЛС – Пазарджик изразява несъгласието си с проектонаредбата за Национална здравна карта, съответно Областна здравна карта за област Пазарджик.
Становището е адресирано до Парламентарната Комисия по здравеопазване, Министерство на здравеопазването, УС на БЛС, Надзорния съвет на НЗОК и областния управител Трендафил Величков.
Предлагаме Ви целия текст на становището:
До Народно събрание –
Комисия по здравеопазване
До Министерство
на здравеопазването
До УС на БЛС
До Надзор. съвет на НЗОК
До Областен управител
на област Пазарджик
СТАНОВИЩЕ
на
УС на РК на БЛС – Пазарджик
Уважаеми дами и господа, отговарящи за българското здравеопазване,
Уважаеми колеги!
На извънредно заседание членовете на УС на РК на БЛС - Пазарджик разгледахме и анализирахме внимателно данните в проектонаредбата за Национална здравна карта, съответно Областна здравна карта за област Пазарджик.
1. Обръщаме се към вас, за съдействие и разбиране.
Област Пазарджик е специфичен здравен регион в България, видно от здравно-демографските показатели имаме общини с отрицателен, но и с положителен прираст на населението, има също доста висока и специфична заболеваемост, породена от външни, различни социални и икономически фактори.
БЛС, като съсловна организация на българските лекари, винаги е подкрепяла и е насърчавала новите практики в здравеопазването, но само тези, които са в полза на работата на лекаря в стремежа му да дава най-ценното – живот и здраве на неговите пациенти. Ако съдържанието на представената ни проектонаредба за Областна здравна карта на област Пазарджик стане факт, ще доведе до сериозни затруднения и ще намали възможностите ни да се грижим за здравето на живеещите в нашата област.
2. При внимателен анализ никъде в представената ни проектонаредба не забелязахме данните, които Комисията за изработване на Областна здравна карта изработи и прие. Проектът предвижда от сега съществуващите 1 465 легла за активно лечение да останат 960 легла. Най-драстично е намалението при педиатричните легла - с 137, хирургичните - с 64, неврологичните - с 32, ортопедичните - с около 50 и т.н.
Дами и господа, колеги, когато намаляването на педиатричните, хирургичните и други легла стане факт, къде ще се лекуват имащите нужда от болнично лечение от област Пазарджик?
УС на РК на БЛС – Пазарджик предлага да се защити Проекта на областна здравна карта на област Пазарджик, изработен и приет от Комисията за изработване на областната здравна карта, назначена със Заповед РД-02-218/26.10.2015 г. на Министъра на здравеопазването. Проектът беше изработен и приет с консенсус на 19.11.2015 г.
През този месец на обсъждане на проектодокумента за НЗК ние ще организираме срещи с цялата общтественост на гр.Пазарджик - съсловни организации, пациентски сдружения, обикновени хора и областни институции. Ще инициираме неформална среща с участващите в комисията, изработила ОЗК. За мненията от тези срещи ще Ви информираме своевременно.
Отговорни за здравеопазването в България хора, апелираме към Вас, съдействайте ни и ни дайте възможност да лекуваме оптимално и адекватно боледуващите от област Пазарджик.
С уважение РК на БЛС Пазарджик
Тази страница е видяна: 1270