Два сребърни медала за Димитър Костадинов от Световното по корабомоделен спорт

Цяла седмица продължи 19-то Световно първенство по корабомоделен спорт за скоростни модели - класовете А/В на моделната база в Парк “Острова“ в Пазарджик. Състезателите от девет страни бяха посрещнати от домакините - Модел яхт клуба с отлично подготвената спортна база и добри битови условия. Под прецизното ръководство на главния съдия Стюард Робинсън от Англия и преобладаващите български съдии под палещите слънчеви лъчи се получиха впечатляващи резултати, като бяха подобрени и два световни рекорда.

Още в първия ден и с първия си старт швейцарецът Жилберт Хугенин записа фантастичните 229,592 км/ч в клас А3- модел с двигател до 10 куб.см и воден винт. Другия световен рекорд със скорост от 2657,857 км/ч  постави украинецът в клас В1Е- модел с електродвигател и въздушно витло. Силният украински отбор постигна истински фурор, като състезателите му завоюваха четири златни, три сребърни и два бронзови медала и три от купите, учредени от Модел яхт клуба. Само фамилията Смолникови завоюваха шест медала. Другата спортна фамилия - Шашазизян се задоволи с шампионска и вицешампионски титли в клас В1, като Арман стана световен шампион с 276,498 км/ч, а сестрата му Гайяне спечели среброто с 275,651 км/ч. В този, доскоро български клас, за многобройната българска група от седем състезатели, най-доброто четвърто място, със скромните 254,958 км/ч  остана  за бившия световен шампион - пловдивчанина Асен Танев. Пазарджиклията Спас Влайков, така и не успя да запише редовен старт и остана сред последните. За сметка на мъжете, юношите тук се представиха достойно и със нов световен юношески рекорд от 251,397 км/ч и световната титла се окичи пловдивчанина Георги Говедарски, а бившият световен шампион - нашият Димитър Костадинов стана вицесветовен шампион с 247,253 км/ч. Вторият сребърен медал Митко спечели със скромните 991448 км/ч в клас А1, въпреки с надеждата за нещо по-добро с ново доставения му руски модел. Другата пазарджишка надежда - Олег Стефанов, като че ли прегоря в тренировките и така  до края да запише успешен старт в класовете А1 и А3. С пет  неуспешни опита остана и третият ни юноша Кристиан Горанов в клас В1. Далече от медалите останаха и мъжете ни, като само Кирил Димитров записа приличните 174,757 км/ч за седмото място, а в клас А3, той и Владимир Владимиров записаха по пет нули. Втора световна титла при юношите  завоюва младокът Антон Йотов от Русе, а среброто стана притежание на другия русенец - Атанас Атанасов. Сребро при мъжете за България донесе софиянеца Петър Пандезов в клас А1Е с 226,986 км/ч, а световната титла  с 231,959 км/ч спечели Олексей Смолников. След други двама- Андрей и Володимир Смолникови, с бронз се задоволи още един от българските лидери в тези класове- Владимир Миров от Варна. Наблюдател и гост на Световното първенство беше г-н Жан Валие- генерален секретар на световната федерация по корабомоделен спорт NAVIGA, който даде висока оценка за подготовката и провеждането на шампионата. На деловата среща с г-н Петър Петров- заместник кмета на Пазарджик, г-н Валие изрази задоволството си от отношението на Общината по построяването и поддържането на спортните бази за моделните спортове и готовността за организирането и провеждането и на други международни прояви от европейски и световен мащаб. Световното първенство беше закрито с подобаваща церемония по обявяването и връчването на медалите на шампионите и призьорите. Само след седмица, отново в Парка „Острова“ започва и Европейското първенство по авиомоделизъм за кордови модели.