Доц. Венедикова изследва османотурски писмени паметници, съхранявани в музея в Пазарджик
По покана на Регионален исторически музей-Пазарджик, в лапидариума на музея, от няколко дни усилено работи доц. Катерина Венедикова – експерт по история на турския език и историческа граматика, османотурска дипломатика и палеография.
Тази година тя ще продължи работата си по разчитане на надписите върху османотурските паметници, изложени в постоянната експозиция на музея и съхранявани в музейните хранилища. Първите резултати от нейните предишни проучванията бяха публикувани през 2014 г. в научната студия „Епиграфски паметници от османско време от град Пазарджик”, отпечатана в том V на Годишника на музея. Част от изследването, което популяризира богатството на Регионален исторически музей-Пазарджик, беше представено от доц. д-р К. Венедикова и на международен научен симпозиум, проведен в гр. Ескишехир, Турция.
Работата по епиграфските паметници ще продължи и догодина, съобщиха от музея. Завършек на цялостното научно изследване ще бъде издаването на самостоятелна книга, билингва, с цветни илюстрации и луксозно оформление, изцяло финансирано от Регионален исторически музей - Пазарджик.
Епиграфските паметници от османско време, съхранени в град Пазарджик, представляват интерес както за краеведи и гости на града, така и за специалисти по история на България и османотурските писмени паметници. Проучените до този момент надписи върху архитектурни елементи, надгробни плочи, чешми, джамии, ятагани, разказват за историята на Пазарджик от ХVІ – ХІХ век.
Снимка: РИМ-Пазарджик
Тази страница е видяна: 1538