Бойка Маринска: Степента на демократизация на едно общество зависи от развитието на формите на демокрация
„Уверена съм, че в бъдеще, все по-широка част от гражданското общество ще повишава своята гражданска култура, ще използва по-активно формите на гражданско участие, като по този начин ще допринесе за просперитета на страната”. Това заяви народният представител от Реформаторски блок Бойка Маринска, която бе официален гост на кръглата маса на тема „Консултативните съвети – възможности за промяна“, организирана от Българското училище за политика.
„Степента на демократизация на едно общество зависи от развитието на формите на демокрация – представителна, пряка и демокрация на участието. Участието на гражданското общество в обществените и консултативните съвети към различните институции в България, като инструмент за участие във взимането на решения, е широко представено – 62 консултативни съвета в различни сфери, като в тази бройка не са включени обществените съвети. Това показва, че органите на власт са осигурили нормативна и институционална среда за развитие на демокрация на участието. Но до колко ефективно и резултатно е участието на гражданските организации, до колко те успяват да влияят на взимането на решения е въпрос, на който Българското училище за политика дава отговор чрез проучване на консултативните съвети, проведено в рамките на проект „Модели и добри практики за легитимно гражданско представителство“. Резултатите и изводите от проучването са от особена важност за подобряване на процесите на гражданско участие при обсъждане и формиране на публичните политики” , обобщи пред участниците във форума Бойка Маринска.
Председателят на Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите и член на Комисията по образованието и науката към 43-то Народно събрание Бойка Маринска заяви още, че „в посока на демократизация на процедурите за гражданско участие бяха и усилията на Комисията при сформирането на Обществения съвет към нея. Постарахме се да отворим максимално достъпа на НПО и да им дадем възможност сами да излъчат свой представител за член на ОС от областта на компетентност, в която работят и имат опит и експертиза. Що се отнася до ефективността на работа на ОС, бих искала да изкажа своето задоволство от видяното до момента. Надявам се и представителите на гражданските организации да се чувстват удовлетворени от взаимодействието с Комисията”
„В отговор на европейската политика за все по-широко гражданско участие във вземането на решения, страните-членки постигат различно ниво на активност при взаимодействие на гражданските организации с институциите. Надявам се с усилията на всички заинтересовани страни да отговорим на европейските предизвикателства и да се оттласнем от дъното на класациите, измерващи степента на демократичност в едно общество.”, обяви още народният представител.
Форумът се осъществява в рамките на проекта „Модели и добри практики за легитимно гражданско представителство“, финансиран в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.
Тази страница е видяна: 890