Съдът отмени Наредбата за паяка
Със свое решение от 15 декември Административен съд Пазарджик отмени Наредба за организацията и дейността по принудително преместване и принудителното задържане на МПС без знанието на техните собственици или на упълномощени от тях водачи, приета с решение № 107 от 10.06.2009 г., на Общински съвет гр. Пазарджик.
Делото бе образувано по жалбата на 7 граждани, като в съдебното заседание са конституирани още 5 лица в качествато им на жалбоподатели.
Както по делото за отмяна на прословутия чл.14 от Наредбата за обществения ред, така и в този случай съдът открива процесуални нарушения при приемането на нормативния акт, относящи се до публикуването и сроковете за това на проектите.
В мотивите се отбелязва, че "по делото не се събраха доказателства окончателният проект на Наредбата да е публикуван в интернет страницата на сайта на Община гр. Пазарджик. Публикуван е единствено първоначалният проект на Наредбата, който в последствие е бил изменен и допълнен и на практика представлява един нов проект, който е следвало да бъде обект на ново обсъждане."
В конкретния случай по делото се установява, че след отмяната по съдебен ред на Наредбата, приета с решение № 28 от 03.04.2008 г., проектът на същата е публикуван в интернет страницата на сайта на Община гр. Пазарджик на 18.05.2009 г., ведно с мотивите към нея. След публикуването на проекта е направено изрично искане от вносителя – кмета на Община гр. Пазарджик за становище от ОД на МВР гр. Пазарджик. В отговор на това комисия при ОД на МВР гр. Пазарджик е взела становище с рег. № 22421 от 28.05.2009 г., с което са направени предложения за изменения, допълнения и отмяна на посочени текстове от публикувания проект на Наредбата. Последвало е изготвянето на нов проект на подзаконовия нормативен акт, който е съобразен с предложенията на ОД на МВР гр. Пазарджик, и в който са отменени и изменени редица текстове.
И тук вече съдът намира най-същественото нарушение, тъй като не е установил новият проект на Наредбата или направените изменения и допълнения в текста й да са публикувани, съгласно разпоредбата на чл. 26, ал. 2 от ЗНА в 14-дневен срок.
Освен това се установява и липса на доклад за съответствие с правото на ЕС .В предложението на кмета на общината се съдържат мотиви относно причините, които налагат приемането, целите които се поставят и очакваните резултати. В мотивите към проекта на Наредбата обаче липсва анализ за съответствие с правото на Европейския съюз. В предложението, както и писмените бележки на процесуалния представител на ответника е застъпено становище, че предлаганата Наредба е подзаконов нормативен акт за прилагане на отделни разпоредби на Закона за движение по пътищата, поради което, съответствието й с правото на Европейския съюз е предопределено от съответствието на ЗДвП с правото на Европейския съюз. По делото, обаче не са представени доказателства, от които да е видно изпълнението на това императивно законово изискване за приемане на нормативен акт. Обявяването на проекта на Наредбата, без същият да е придружаван от законоустановените мотиви към него, е довело до ограничаване на възможностите за отправяне на предложения и становища от страна на заинтересованите лица. По този начин е нарушено и законовото изискване на заинтересованите лица да бъде осигурен най-малко 14-дневен срок за отправяне на предложения и становища, счита съдът и постановява отмяната на наредбата.
Освен това присъжда на жалбоподателите да бъдат изплатени направените по дзелото разноски в размер от 450 до 480 лева.
Решението може да се обжалва в 14-дневен срок пред ВАС
Тази страница е видяна: 763