До края на юни двойките с репродктивни проблеми могат да кандидатстват пред общинския фонд инвитро в Пазарджик. До момента са подпомогнати 8 семейства
Инвитро център „Селена” – Пловдив, организира в Пазарджик информационен ден за двойки с безплодие. На срещата присъстваха както лекари от „Селена”, така и представители на неправителствени организации, които подпомагат хората с репродуктивни проблеми.
Осем инвитро процедури са подпомогнати до момента в Пазарджик, като крайният срок за подаване на документите е до края на юни, съобщи Елена Попова, координарот на фондация „Искам бебе” за регион Пазарджик. През 2013 година общинският фонд „Инвитро” беше финансиран с 30 хиляди лева, а от 2014 г сумата беше увеличена на 50 хиляди лева.
Община Пазарджик е заложила изключително либерални критерий за финансиране, посочи Елена Попова. Необходимо е един от родителите да е от 3 години с жителство в Пазарджик и кандидатите да не са осъждани. Няма изискване за подписан граждански брак. Фондът подпомага процедури както в България, така и в чужбина и в това отношение няма никакви ограничения, подчерта Елена Попова.
„Най-важното при избора на клиниката е доверието, психологическият момент е водещ, успехът идва там, където те води сърцето.” Около тези думи на д-р Ангел Ставрев от клиника „Селена” се обединиха всички участници. Неговият съвет към кандидатите е в момента, в който усетят в себе си някакво недоверие или неспокойствие, по-добре е да опитат в друга клиника, с друг лекар. Д-р Ставрев посочи, че клиниката има 47% успеваемост при процедурите и 41 на сто са случаите на бебе вкъщи. Практиката показва, че успеваемостта расте до третия опит, а след това до шестия намалява, като след шестия опит не се стига до положителен резултат. 80% от успеваемостта на инвитрото се дължи на ембриологията, посочи д-р Ставрев.
Д-р Богданова, неонатолог, представи условията в неонатологията, новите технологии и модерното оборудване, а майки, раждали в клиниката, изтъкнаха доброто отношение, разбирането и подкрепата, които са получили.
Според Валя Попова от фонд „Майки за донорство” подобни срещи трябва да бъдат организирани по-често и в по-малките населени места, защото репродуктивните проблеми са все още тема табу в обществото и много семейства губят ценно време.
„За нас донорството е начин на мислене”, каза Валя Попова. Самата тя три пъти е била донор и приема донорството за кауза, към която би искала да присъедини повече хора.
Тази страница е видяна: 1238