По програмата за реновиране на панелките ще се ремонтират и терасите
Община Пазарджик се подготвя да започне работа по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. В момента държавни служители преминават съответното обучение.
Кметът Тодор Попов днес успокои потенциалните желаещи да се включат в програмата, че заградените им тераси няма да бъдат бутани. "Ще оправим всички тераси, там, където са остъклени, ще останат остъклени. За всеки случай ще се преценява, но няма да рушим терасите на хората", каза Тодор Попов.
Съгласно изискванията на Програмата допустими са всички многофамилни жилищни сгради, строени по индустриален способ: ЕПЖС (едропанелно жилищно строителство); ППП (пакетно повдигани плочи); ЕПК (едроплощен кофраж) с минимум 36 самостоятелни обекти с жилищно предназначение. Одобрените сгради ще получат до 100% безвъзмездна финансова помощ. Необходимо е съгласието на 67% от живеещите.
Общината отговаря за цялостното техническо и финансово администриране на програмата на своята територия, извършва подбора на сградите в съответствие с изискванията на програмата. Приоритетни ще бъдат жилищните сгради, които са изцяло с жилищно предназначение т.е. в тях не се намират обекти в които се извършва стопанска дейност; сгради разположени на главни и натоварени улици, с цел минимизиране вредното влияние на транспортния трафик на чието въздействие са подложени живущите в тях; комплекс от жилищни сгради, представляващи компактни „квартали” с цел подобряване на архитектурата и визията на града, посочи Тодор Попов.
За целите на програмата е необходимо да се регистрира едно Сдружение на собствениците /СС/ за цялата сграда, независимо от броя на входовете в нея. Избраният Управителен съвет действа от името на всички собственици в сградата. При вече регистрирано сдружение за управление на някой от входовете, в случай на наличие на повече от един вход в сградата, следва да се регистрира СС по силата на ново учредително събрание. Пререгистрацията на сдружението следва да отчита всички изисквания на ЗУЕС и на настоящите указания.
Управителният съвет ще упълномощи общината да бъде негов агент. ще се сключва 4-странен договор. Сдружението сключва договор за заем с Българската банка за развитие и договор с министерство на финансите, с който то получава държавната субсидия. За същата стойност се сключва и договор с общината а управление. Прави се през банката, защото иначе сумите ще влязат като дефицит в бюджета, обясни кметът Тодор Попов.
След утвърждаване на Методически указания от МРРБ конкретна информация ще бъде предоставяна от Областния информационен център.
Тази страница е видяна: 752