Училищата искат дебати за агресията сред младите
Когато е изпусната връзката дете-родител, детето се затваря в себе си или търси друга среда, с която да споделя и много често търси начин с дрогата да си реши проблемите. Това заяви психологът Магдалена Банчева на заключителна пресконференция за представяне на резултатите от проект "Консултативен център за психо-социална превенция и укрепване на психичното здраве на деца в риск". Проектът се финансира от Българско-швейцарската програма за сътрудничество.
Ръководителят на проекта Адриана Иванова представи постигнатите резултати по проекта. През Консултативния кабинет в Пазарджик са преминали над 170 лица – деца и родители. Направени са 239 консултации. 117 лица са потърсили съдействие на горещата телефонна линия. Проведени са 60 дискусии в учебните заведения, в които са участвали 1800 ученици. Сред най-дискутираните теми е била агресията сред младежите
"Това, което ни направи впечатление, когато предлагахме темите пред училищните ръководства, беше, че голяма част са се спрели на беседа, свързана с проблемите с агресията в училище", отбеляза Адриана Иванова. Такива беседи е имало с ученици от 4 до 12 клас, а най-малкото дете, пострадало от агресията на съучениците си, е второкласник.
По проекта са установени и неправителствените организации, които работят с деца. Активно работещите НПО с деца са тези, които предоставят услуги по така наречените делегирани от държавата бюджети. Община Пазарджик работи в сътрудничество с НПО, а в другите общини тези дейности се извършват предимно от самата община, а не се ползват услугите на НПО.
Откритата по проекта гореща телефонна линия ще продължи да съществува, дейността й ще се осъществява от Общинския съвет по наркотични вещества, съобщи Адриана Иванова. Най-често на телефона са звънели родители и са се интересували как да разберат дали детето им се дрогира.
"Те се интересуваха от видовете наркотици и по какъв начин да познаят дали детето им е ползвало наркотични вещества. В момента най-много се използва синтетичната дрога. Навсякъде може да се купи синтетиката, мога да го кажа, и моля да ме извините за израза, се надгражда с други видове наркотици. Родителите се интересуваха какво е поведението на детето, ако ползва трева", разказа Магдалена Банчева. На всички потърсили информация им е предложено и съдействие, и помощ при разрешаване на проблема. "Има родители, които не искат наяве да се разбира за проблема, но настъпват моменти, когато родителите стават безсилни. Въпросът е навреме да се потърси специалист", допълни психологът.
Снимка: Архив ПАмедия - от представянето на проект "Консултативен център за психо-социална превенция и укрепване на психичното здраве на деца в риск" през септември 2013 г.
Тази страница е видяна: 801