Творческото семейство Лютакови участват всички заедно в Проекта „Идея за дом” на Шипка 6

Единадесет кураторски изложби, обединени в проекта „Идея за дом”, ще бъдат открити в столичните галерии „Шипка” 6, „Райко Алексиев”, „Академия”, „София прес”, „Дебют”, „Индустриална 11”, „Юзина” и Vivacom Art Hall. Проектът и изложбите от негоса посветени на 80 години от създаване на Съюза на българските художници.
Днес на "Шипка" 6 се откриват четири от експозициите: „Огън” с куратор Станислав Памукчиев, „Вода и светлина” – Олимпия Николова и Андрей Даниел, „Камък и дърво” – Иво Бистрички, и „Хляб” с куратор Весела Радоева.
За участие в проекта „Идея за дом” по темата "Хляб" са поканени семейството художници от Пазарджик - Елена и Стефан Лютакови, синът им Лазар, заедно с неговата приятелка Карин Фошард.
„Идея за дом“ е проект с продължение, който има за цел периодично да представя по един съвременен начин разнообразната художествена продукция на най-голямата творческа организация в България – Съюза на българските художници. Идеята е постиженията на автори от всички поколения в различни сфери на изкуството да бъдат показани на публиката по начин, който най-добре да разкрие техния потенциал. Проектът очертава смисъла на организацията като дом на творчески експерименти, колегиална конкуренция и динамично общуване. Позитивният дух на общото живеене в голямата творческа къща е подлаган на много изпитания, но оцелява през годините. Отделните теми и пространства са представени като елементите, без които изграждането на обща къща и общ живот е невъзможно. Всяка тема ще бъде развита в отделно изложбено пространство от куратор/кураторски екип.
Темата „Хляб” – на кураторката Весела Радоева, в която участват семейство Лютакови е разгърната на 4-ти етаж на „Шипка” 6. Концепцията на Радоева е, че никой не е по-голям от хляба. „Свещен символ и прехрана, молитва за насъщния и знак на уважение към желан гост, той съпровожда човека от раждането до края на земния му път, в делник и празник. Прекланяме се пред него, наричаме го метафорично сладък, горчив, честен, топъл, мек, корав, сух, черен… Ритуалната погача се украсява със символите на слънцето и плодородието.
Даваме с радост хляб в ръцете на децата ни и в прекия, и в преносния смисъл. Друго е чувството, когато ни се налага да късаме от залъка си.
Хляб има за всеки от нас. Художници ни предлагат своите уникални „рецепти”. Именно поради тези причини Весела Радоева е решила да покани семейства художници, които през годините са я интригували като творческо присъствие.”
Лютакови предлагат своята „рецепта за хляб”, обединявайки в своеобразна инсталация отделните си стилови индивидуалности, в която присъстват условно символите на „тяхната идилия”: маса, трапеза, питие и обувките(с които всички влизат и излизат, пътуват, завръщат се...и винаги са заедно). Зад идеята прозират: чувството им за хумор, на любовта им, оцеляла 35 години, различията от различни култури и местоживеене - Лазар Лютаков от 15 години живее и работи в Австрия, където има добра реализация. Но никога не отказва покани за участие в изложби в България. От 10 години развива и собствен проект „Мазето на Баба Васа” в Шабла, в който са участвали над 40 автори от различни държави. Той ще участва и в кураторския проект на Божидар Бояджиев „Играчки”, която ще бъде експонирана в галерия „Академия”. Карин Фошард е французойка, завършила е Академията за изящни изкуства в Париж, реализирира се успешно като художник , както във Франция така и в Австрия, участва в много кураторски проекти в различни страни, има много самостоятелни изложби, често получава ангажименти в модната индустрия и киното.
Откриването на изложбата е днес 12 ноември от 18 часа – „Шипка” 6, София.