Последни успехи за сезона в корабомоделния спорт

Модел яхт клуб ПазарджикПрез празничните дни на язовир Батак се проведоха последните състезания за сезона по корабомоделен спорт - финала от Държавното първенство за радиоуправля еми яхти- класовете Ф-5 - "Регата Пазарджик" и Национален турнир за групови гонки - класовете ФСР-Еко /водната „Формула-1”/ - Купа „Борис Ангелов”.
За поредна година и в трите класа яхти – Ф-5-М, Ф-5-Е  и Ф-5-10, безапелационен победител в регатата е бившият пазарджишки състезател  Димитър Давидков, понастоящем състезател на Благоевград.
Състезателите на Модел яхт клуба пък за втора поредна година разчитат на случайности и фактора домакинство, но и това не им помогна за по-предно класиране. Единствено Иван Ралчев имаше шанса да спечели медал, като победи в две от гонките в клас Ф-5-10, но грубо му налетя габровски шкипер и яхтата му едва не потъна, електрониката се овлажни, отказа да работи….и остана едва седми. Неудачи споходиха и Томчо Кулински в клас Ф-5-Е, като стартира с едно четвърто място, последваха проблеми със захранването и бе принуден след втората гонка да напусне състезанието. Пети при юношите остана и синът му Георги Кулински, като тук победи  Слави Стоев от Габрово. В крайна сметка, на собствен терен домакините останаха без медал. За поредна година се проведе и дамската регата - тук победи Таня Раднева , а във Вандеррегатата /двукилометрова дистанция/ победи варненецът Никола Николов и грабна специалния приз на Модел яхт клуба. Купата за най-добре представил се състезател, естествено отиде у Митко Давидков.

В поредно шоу преминаха стартовете във водната „Формула-1”, прекрасното време и отлично подготвените полигони под почивната база на журналистите допринесоха и за поредния успех на пазарджишките спортисти. Още в първите гонки в клас Еко-Старт Димитър Марков напомни, че и у дома ще „свири първа цигулка” - 30 обиколки и златен медал, следван от габровеца Антон Антонов-29 обиколки и мс Петко Петков-Пазарджик -29 обиколки, но с по-слабо време. Републиканския шампион Владислав Кацарски преди стартовете получи някакво неразположение и 27 об. завърши седми. В Стандарта се наложи софиянеца Владимир Димитров-63 об., следван от Митко Марков-57 и габровеца Станислав Христов-55 об., тук П.Петков и Ст.Марков завършиха пети и седми. Петко напомни за класата си и победи с лекота в Моно-Мини. В пазарджишкият клас Експерт успя с 76 обиколки да се наложи Вл.Димитров,  пред Митко Марков- 73 и  бронз за Д.Димитров-70 . Трети сребърен медал Митко спечели в клас Мини-Тим с 59 об. , в тандем с Д.Димитров, а със златното си отличие в Експерт-Тим , отново с бате си Митко Димитров, с което завоюва и купата на името на Борис Ангелов, учредена от семейството му.

Това беше и последното състезание на БФКС за сезона, с което пазарджишкият Модел яхт клуб постави и своеобразен рекорд, като организира и проведе общо десет първенства, в това число Европейско по корабомоделен спорт и Световното по авиомоделизъм, а предстои на 20-21 октомври да проведе и Държавното за кордовите авиомодели –клас Ф-2-Д /за въздушен бой/. Предстои и успешното участие на Красимир Бончев в Световното по корабомоделен спорт за настолни модели-класовете С от 21 до 29 септември в гр.Риека-Хърватска.

Финални стартове на язовир Батак

В сянката на големите спортни събития – Европейското по корабомоделен спорт и Световното по авиомодилизъм премина и Държавното първенство по корабомоделен спорт за настолни модели-класовете С и четвърти кръг за радиояхти-клласове Ф5 В ГР Каварна.

Въпреки камерното участие на Модел яхт клуба, бяха завоювани три сребърни медала от Красимир Бончев в клас С-3 -90,67 т., Михаил Воденичаров – в клас С-6 с 94,00 т и Никола Друмев – в клас С-6 -90,33.

При радиояхтите участва само Иван Ралчев и успя да се добере само да 5-то място в клас Ф-5-М. През почивните дни предстои организирането и провеждането на последната спортна проява за пазарджишките корабомоделисти на язовир Батак. За финалната регата „Пазарджик-12” на радиояхтите-класовете Ф-5 се очаква участието на максимален брой състезатели и включването в надпреварата и на пазарджишките спортисти мс Томчо и Георги  Кулински, Стойко Нейчев, Иван Ралчев и мс Валентин Папазов. Традиционно се провежда и Националния турнир за груповите гонки-водната Формула-1 в класовете М , регата „Борис Ангелов”. И тук се очаква
Модел яхт клуба ще участва с най-добрите си състезатели- миналогодишният носител на купата Димитър Марков, Петко Петков, Димитър Димитров, Владислав Кацарски, Стефан Марков, Георги Георгиев. Организаторите се надяват на отлично време, подготвят перфектни полигони и очакват любителите да се наслаждават на невероятното шоу във водите на яз.Батак /Дъното/ от 7-ми до 9-ти септември.