RSS емисии



 
 Мобилна версия

ИНСТИТУЦИИ
oblast.pngcomunpaz.png
odmvr.pngobs2.png
tdnap.jpgrzipz.png
riosv.pngcpms.png
Това е архивен сайт на PA media.
Актуалният сайт е на адрес: pa-media.net
„Разказвачът на приказки” се завръща, скоро и в Пазарджик

Разказвачът на приказки


Инициативата „Разказвачът на приказки“ ще има своя нов старт в началото на ноември, съобщи за ПА медия нейният създател Константин-Кирил Иванов. Мерките против коронавируса прекъснаха срещите на децата с български автори, актьори и творци, но, за щастие, Министерството на образованието вече е дало зелена светлина  за продължаване на инициативата. „От 1 ноември, ако не са налице нови, по-строги ограничаващи мерки на национално ниво от Министерството на здравеопазването, инициативата ще продължи със срещи с младите хора в училища и детски градини, включително и в Пазарджик“, каза Константин-Кирил Иванов.




Разказвачът
 Константин-Кирил Иванов
- "Разказвачът на приказки" се завръща в училище със срещи на авторите с учениците. Как ще стане това в условията на коронавирус, заради който миналата зима отложихте инициативите си?

Националната инициатива за насърчаване на детското четене "Разказвачът на приказки" работи с разбирането на полезността на дейността й за образованието и израстването на децата в България и с подкрепа от страна на МОН, Държавната агенция за българите в чужбина и Синдикат "Образование" при КТ "Подкрепа". Всяка година инициативата среща над 350 хиляди деца със съвременните български детски автори. По тази причина ние помолихме МОН за ясен регламент на работа в условията на пандемична обстановка в страната и получихме такъв в едно писмо от 12 октомври тази година, буквално преди броени дни, в което ни се дава принципно възможност когато се спазват всички изисквания - за хигиена, отстояние, не събиране на много хора, носене на маски и шлемове, да продължим работата си с децата. Самите ние предложихме и получихме одобрение при срещите с децата да присъства само автора, а не цял екип както досега, да провеждаме срещите само с една паралелка, за да няма смесване на деца от различни такива, да се провеждат в кабинетите, а не в зали или физкултурни салони и когато времето позволява, да се правят на открито.

- Срещите с децата ориентирани ли са за определена възрастова група или различните автори се срещат с деца на различна възраст?

От самото създаване на инициативата преди 5 години срещите с децата се правят като децата се разделят на възрастови групи 1 и 2 клас, 3 и 4,5 и 6,6 и 8 и т.н. Авторите, които участват в срещите, се селектират на база творчеството си и това за коя група деца е подходящо то. В основата на инициативата и всеки един неин проект стои правилния подбор на книга като текст, послание, съдържание, шрифт, илюстрации, големина на изречение и т.н. Един от най - лесните начини да откажеш едно дете да чете е да му дадеш неподходяща за възрастта му книга и обратното, за да го насърчиш да го прави.

- Освен срещи с автори имате подготвени и театрални спектакли. Бихте ли разказали за тях?

Действително имаме много съпътстващи събития. Те са общо 11 и в зависимост от аудиторията и интереса решаваме кое къде да реализираме.  „Маргаритка и Разказвачът на приказки в детските градини“  е един проект изцяло насочен към детските градини в страната и за децата от първи клас в училищата. Създаден е от Виктория Терзийска – Вики от „Мастило“ и Яна Липованска с изключителна любов към децата,музиката и изкуството. По време на представлението актьорите запознават децата с книгите за Биби и Мими и полезните навици – чистите ръце, миенето на зъбките, подреждането на стаята, обличането и т.н. Децата пеят и танцуват на любими детски заедно с Маргаритка, песни свързани с полезните навици.
Другият ни проект е „Приказки под лампите“ – с участието на Лампите на Николай Табаков и множество автори, актьори и творци. Декор на проекта са лампите на Николай Табаков, които са под формата на стари български къщи, крила, дървета и които създават приказна обстановка на спектакъла. Петима български автори на детска литература четат откъси от своите книги, които оживяват с кукли и костюми на героите от приказките.
Освен това имаме и концерти като „ Музика и книга“ – с участието на известни български музиканти. Първият концерт беше проведен в Пловдив с участието на Стефан Вълдобрев и „Обичаните заподозрени“ в двора СУ „ Христо Г. Данов“ в град Пловдив, на който всяко дете на входа получи книга според възрастта си. По време на концерта всеки от музикантите между песните разказва на децата кои са били неговите любими детски книги и как те са оказали влияние в неговото израстване. По този начин с личен пример децата, които харесват музиката, песните и изпълнителите биват насърчавани да четат български детски книги.
С интерес се посреща и представлението „Да играем с Форки и Разказвача на приказки”.  Проекта е една забавна възможност децата да бъдат не само зрители, а главни действащи лица. Във формата, който създаваме заедно с малките зрители и нашия куклено театрален герой мишока Форки, се случват предизвикателни ситуации и те помагат да придвижим историята напред заедно. С помощта на малките ни приятели от публиката, преминаваме през различни изпитания, чрез които научават нови полезни неща и откриват, че заедно можем повече, когато си помагаме.
Ще спомена и „Пукльовците“ с  дигитални образователни игри, които помагат на учителите да развиват умения за работа в екип със своите ученици. Пукльовците са измислени същества, на които им пука. Тяхната мисия е да превърнат нашите деца в истински „Пукльовци”.
Не бива да пропуснем и „ Българознайко“ –  един проект насочен към българските традиции – митове, легенди, обичаи, празници, история и фолклор. „Плодчетата” пък са насочени към здравословното хранене и се реализират под формата на куклено представление от двама актьори и книгите „ Боби в страната на зеленчуците“ и „Боби на празника на плодовете“ с автор Владимир Шишков и д-р Людмила Емилова.
В програмата ни са „Разказвачът на приказки и Джобни чародейства“ с куклата Чародея, на която децата доверяват своите мечти, а в това се крие магията на куклата. В момента, в който в представлението започне “намирането“ на изгубената приказка заедно с децата, което представлява своеобразно нейното измисляне, децата започват да търсят предмети или думи в съзнанието си и после с помощта на Чародея и актрисата Мануела Саркисян всичко се сглобява. Децата са спонтанни докато играят и не се съобразяват с това, че могат нещо да объркат, по-отворени са към света, по-любопитни и откривателски настроени. Имаме също  „Книжна академия“, който е за родители – да ги напътства при подбора на детска литература съобразена с възрастта на детето, правилното четене на книги, ранно четене, приказкотерапията и т.н. Имаме и „Литературни маршрути“, които на този етап провеждаме само в Пловдив и представят духовната история на града чрез местата и паметниците, свързани с видни личности и събития в литературния живот на града. И накрая да не пропусна и Първата абонаментна кутия за българска детска литература „Кутията на Разказвача на приказки“- децата абонирани за кутията всеки месец получават под формата на подарък кутия с български детски книги или книга, подбрани според възрастта на всяко дете. Книгите са с автограф от авторите. Всяка кутия съдържа и ръчно изработена изненада, свързана с четенето.

-Коя от тези съпътстващи инициативи да очакваме в Пазарджик?

Не бих искал да изпреварвам събитията – все още очакваме решението на община Пазарджик за провеждане на "Приказки под лампите", където има много автори, песни, караоке, мини панаир на детската книга, фокуси, кукли в ролята на героите и т.н. Обещавам да Ви информирам, когато определим датата.

- С децата ще се виждате в училищата, а техните родители как биха могли да Ви открият, както и къде да намерят книгите, които авторите ще представят?

Всички деца при съгласие, подчертавам само при съгласие от страна на родителите, могат да получат книга с автограф от гостуващия автор и то на специална, по-ниска цена след срещата непосредствено или в рамките на няколко дни от пътуващата книжарница "При Разказвачът на приказки", която съпътства срещите. Ние предварително оставаме книги в паралелката, в която имаме среща, за да могат деца, учители и родители да се запознаят с нея.


razkazvzcha2.jpg







Тази страница е видяна: 937

 Публикувано от: pamedia на Wednesday 21 October 2020 - 13:14:16

За коментари, обсъждания, мнения, предложения отиди във Форум НОВИНИ и избери или създай тема

изпрати на приятел изглед за печат


Подобни новини :
Родилното в МБАЛ „Пазарджик“ скоро ще има 4D ехограф
Полицията: Регионът ни е по-скоро транзитен за безбандеролните стоки
Държавен архив – Пазарджик:
111 години от обявяване Независимостта на България – епохално събитие, с което държавата ни се завръща на картата на независимите европейски държави
Иванка Иванова Питрек пусна онлайн народни песни и приказки
Серафим Тодоров се завръща в бокса за среща с Флойд Мейуедър
С подкрепата на „Асарел-Медет“ Панагюрското златно съкровище се завръща на Великден
"Приказки за първолака" получиха първокласниците в Пещера
Славчо Славчев и "Разказвач на приказки"
Разпределителят Иван Станев се завръща в "Хебър"
Първата контрола на "Хебър" е срещу Локомотив (Пловдив), в отбора се завръща защитникът Иван Иванов



Този сайт използва e107, който се разпространява с условията, залегнали в GNU GPL Лиценза.
Политика за употреба на бисквитки (cookies)////Политика заповерителност
Време за изпълнение: 1.6491 сек., 1.5423 от тях за заявки.