Недоволство на родителите от получените хранителни пакети по схемите „Училищен плод“ и „Училищно мляко“
Родители, недоволни от раздадените хранителни пакети по схемите „Училищен плод“ и „Училищно мляко“ поставиха въпросите си пред екипа ни за това как са определени количествата на хранителните продукти, които учениците получават в момента наведнъж, тъй като не посещават училище заради извънредното положение, свързано с коронавируса. Очакванията на родителите са били за хранителни пакети на стойност около 70-80 лв, тъй като тази сума се получава, когато се раздели отпуснатите от правителството 33 милиона лева на броя на 420-те хиляди ученици, които получават плод и мляко.
Адресирахме въпроса към Валентина Катайзова, директор на РУО – Пазарджик, но се оказа, че Регионалното управление на образованието не няма ангажимент по изпълнението на програмите "Училищен плод" и "Училищно мляко". Дейността е децентрализирана на ниво училище/детска градина и се администрира от ДФ "Земеделие", обясни г-жа Кайтазова. От министерството отговарят на въпроса с конкретни цифри, от които става ясно, че разпределят остатъчна сума по двата проекта:
Бюджетът по схемата „Училищен плод“ е над 13, 655 млн. лв., а по схемата „Училищно мляко“ – над 15, 863 млн. лв. По първата схема през тази учебна година децата получават до 46 доставки, а по втората - до 50 доставки. До момента и по двете схеми изпълнението е близо 70%. Това означава, че до края на учебната година остават да бъдат извършени оставащите 30% от одобрените доставки. Осреднено за периода на извънредното положение на едно дете се полагат близо 300 гр. сирене или кашкавал и около 2 кг плодове и зеленчуци, в зависимост от броя доставки, попадащи в периода 13 март - 13 май 2020 г.
До момента по двете европейски схеми „Училищен плод“ и „Училищно мляко“ за учебната 2019/2020 са изплатени общо 9,2 млн. лв.( 9 158 446 лв.) От тях близо 7,7 млн. лв. (7 644 025 лв.) са за реализирани доставки на пресни плодове и зеленчуци, на мляко и млечни продукти в училищата. Останалите средства, в размер на 1 514 422 лв., са за възстановяване на ДДС на одобрени фирми – изпълнители.
По схемата „Училищно мляко“ са издадени 143 акта за одобрение на 3 216 учебни заведения, включващи 420 187 деца и ученици. По нея са преведени близо 4,1 млн. лв. (4 049 532 лв.), като възстановеното ДДС е в размер на 804 918 лв.
По схемата „Училищен плод“ са издадени 177 акта за одобрение на 3 218 учебни заведения, в които учат 417 455 деца и ученици. Раздадените пресни плодове и зеленчуци до момента са за над 2,9. хил. тона, като остават да се предоставят още 1,34 хил. тона. Преведените средства са близо 3,6 млн. лв. (3 594 492лв.), от които 709 504 лв. са за покриване на ДДС.
Двете училищни схеми не са разработени за изхранване на децата в учебните завадения. Те имат за цел да възпитат трайни навици в децата да консумират пресни български плодове и зеленчуци и качествени млечни продукти, родно производство.“
Това е официалната информация от Фонда по отношение на количествата храна, която получават децата. На въпроса дали точно сега трябваше да се случва това раздаване на храна от ДФ Земеделие обясняват, че става въпрос за спазването на препоръки на ЕК към страните – членки за взимане на гъвкави решения относно прилагането на двете схеми на национално ниво. Прилагането на европейските схеми се рестартира след като доставките бяха временно прекратени заради пандемията от коронавирус (COVID-19) и затварянето на училищата у нас.
Тази страница е видяна: 1323