В края на 30-те години на миналия век Георги Шаранков утвърждава шлагерната песен на голямата сцена 
Роден е на 24 август 1909 г. в Пазарджик в семейството на Лазар и Лазарина Шаранкови и е най-голямото дете. След него са Костадин, Дафинка и Димитър. Завършва прогимназията “Никифор Попконстантинов” в родния си град и веднага започва да се труди – лепи афиши, рисува рекламни плакати. През 1926 г.започва работа в местното кино “Одеон”. След загубата на майка си през 1928 г. Шаранков заминава за Пловдив с надеждата да намери препитание, свързано с дарбите, които притежава – да рисува или да пее.
В Пловдив е общ работник в градската градина. В неделните дни, когато оркестранти свирят в градината, той пее и общува с тях. Така през 1932 г. Димитър Одаджиев го забелязва и го включва в оркестъра си, който свири в ресторант “Каменица”. Самородният талант се налага и посетителите в ресторанта се увеличават. Тук неговият глас, лиричен тенор, прави впечатление на Стефан Пенчев, директор на театър “Одеон” – София и той му предлага работа в театъра. През 1934–1936 г. Георги Шаранков гастролира на сцената на софийските театри “Одеон” и “Свободен театър”. В пазарджишкия в. “Подем” от 25 авг. 1934 г. четем: “След като този самоук певец миналото лято е бил във Варна и стана известен джаз певец, сега от 1 месец насам е в столицата, в кино театър “Одеон”. Винаги след филма се изнася блестящо балетно ревю от школувани балерини на театъра, и нашият млад певец Георги Шаранков, с неговия обработен, вече мощен и мелодичен глас, спечели симпатиите на Софийската публика, която го възнаграждава с бурни аплодисменти.”
Георги Шаранков (първият от дясно) с оркестъра на Димитър Одаджиев. Пловдив. 1932 г.
Негов музикален педагог е оперният певец Събчо Събев, а корепетитор – композиторът Йосиф Цанков. Като студент по право Йосиф Цанков написва първата си песен “Ела с мене в Хавай”, която става хит в репертоара на Шаранков. Голяма част от песните, които по това време композира Йосиф Цанков се изпълняват от Георги Шаранков.
Записва около 100 грамофонни плочи за български и чуждестранни фирми.
През 1935 г. се свързва с Цветана Янчева от София и от брака им се ражда сина Роман.
Репертоарът на Шаранков е разнообразен – шлагери, романси, канцонети, арии от Джакомо Пучини, Джузепе Верди, Винченцо Белини, български народни песни. През 1936 г. изнася концерти в Германия и в Шубертовата зала в Берлин. За 1938 г. има подписан договор с Берлинската опера, но ранната смърт прекъсва творческата му кариера. А е само на 27 години.
Умира на 5 март 1937 г.