Ученици от Математическата гимназия в Пазарджик откриха своя мечтан еко град
Възпитаници на ПМГ “К. Величков” се завърнаха от работна среща в гимназия в гр. Пярну, Естония. Градът е разположен на брега на Рижкия залив, където р. Пярну се влива във все още скованото в ледове Балтийско море.
Попадайки там, учениците сякаш се пренесоха в зеления европейски град, които трябва да проектират в процеса на работата си по проект по програма Еразъм+. Впечатлени от перфектната чистота по улиците и изключително строгите правила, които всички, без изключение, спазват, учениците ни са убедени, че Естония е пример за подражание в това отношение. Училищната сграда, в която работиха в продължение на 5 дни, е архитектурен паметник, дело на прочутия естонски творец Олев Сийнмаа. Поради това при влизането си в нея всички - учители и ученици, са длъжни да сменят обувките си и да съблекат връхните си дрехи, които се съхраняват на специални обособени за целта места. Трудно може да се разбере дали тече час или е междучасие - еднакво тихо и спокойно е по време и на двете. Единственият знак, че учениците са в почивка е музиката, която понякога се носи по коридорите в изпълнение на талантливите и много музикални естонци. Ако трябва накратко да предадем впечатлението си от естонските ученици, то стигат и три думи: ред, възпитание, култура
В рамките на тази среща по проект “Нашият зелен европейски град” учениците от България, Португалия, Испания, Италия, Франция и Естония твориха в редица работилници, в които използваха рециклирани материали: кашони, стари списания, опаковъчни хартии и пр., за да създадат 3D проекти на еко-сгради и красив интериор. Уъркшопът „Наблюдаване на градско пространство и представяне на идеи за неговото развитие и усъвършенстване“ им представи възможност да наблюдават парка до училището и да направят реални проекти за подобряване на неговата среда. При посещение на Архитектурния музей в Талин участниците в проекта бяха запознати с творенията на жените архитекти в Естония с помощта на интерактивни работни листове и интелигентна дискусия. Интересно преживяване беше и посещението на Музея на открито - Рока ал Маре, с около 80 сгради от последните си 200 години, които са представители на местната естонска архитектура. Учениците приседнаха на чинове от 1872 г., потопиха се в атмосферата на дървените къщи с тръстикови покриви и огнища по средата, разгледаха вятърни мелници, хотори, дървени люлки.
Завинаги в сърцата на българската група ще остане културната вечер, в която всяка страна трябваше да представи своята културата - национална кухня, песни и танци, в рамките на 20 минути. Българското хоро успя да обедини със своя ритъм учители и ученици от 6 страни.
Мирослава Такева и Ана Рабаджийска
Тази страница е видяна: 7024