Ученици от Математическата гимназия съвместно с германски и испански ученици изследват екологичния ни отпечатък върху природата
Възпитаници на Математическата гимназия в Пазарджик в рамките на работата си по международен проект бяха на посещение в Германия. „ Да се замислим над фактите и да действаме“ – това е посланието на проект по програма Еразъм +, ключова дейност „ Сътрудничество за иновации и добри практики“, в който участват ученици от България, Германия и Испания. Възпитаниците на Математическата гимназия в Пазарджик заедно със свои съученици от другите две европейски държави проучват какъв е нашият екологичен отпечатък и какво можем да направим, за да водим начин на живот, който щади околната среда и използва минимална част от изчерпващите се природни ресурси.
В рамките на този обмен, група от осем възпитаници на ПМГ „ К.Величков“, придружавани от д-р Ана Рабаджийска и Мирослава Такева-Ненчева, посетиха германско училище в гр. Райнбек, Германия. Бяха приветствани от кмета на града, който ги посрещна с подаръци. Той изрази надежда, че именно тези млади хора ще намерят устойчиви решения за намаляване на екологичния отпечатък и запазване на биоразнообразието.
На срещата в Германия българските ученици впечатлиха всички с ръчно изготвените постери, посветени на здравословното хранене, както и с атрактивния дизайн на готварска книга с традиционни ястия от сезонни и местно произведени продукти. Тяхното приготвяне изисква използването на минимално количество вода и електрическа енегрия. Учениците от всички страни посетиха местния пазар, където закупиха нужните им продукти и в кухнята на училището сготвиха две есенни сезонни ястия. Подредените вкусни блюда бяха предложени за дегустация на всички германски ученици в училищната кафетерия. Пълнените чушки и тиквеникът обраха овациите и бяха определени като най-вкусно приготвените.
Като част от програмата на обмена, учениците имаха шанса да посетят ферма Райтбрук, намираща се в покрайнините на Хамбург. Там те наблюдаваха условията, при които се отглеждат и развъждат 150 крави и техните телета. Собственикът е един от 15-те фермери в Германия, който има разрешение да продава сурово прясно мляко. Млекопроизводителят запозна учениците със спецификата на доенето на млякото и неговото обработване. След това той щедро предложи всички продукти на фермата за дегустация, разказа Мирослава Такева-Ненчева.
По проекта предстои да се създаде игра в дигитален и хартиен вариант, която да популяризира посланието за личното ни участие в опазване на околната среда. По данни на Докладът за Жива планета на WWF от 2014 г., българите живеят като че ли разполагат с 1,7 планети. Дали ще можем да променим тази настояща тенденция? Всичко е в нашите ръце, убедени са възпитаниците и преподавателите от Математическата гимназия в Пазарджик.