Сайт ще информира за състоянието на въздуха в Пазарджик, запрашеността в отделни райони надвишава 2 пъти средногодишната норма
До 30 август 2012 г. да бъде създадена интернет страница с информация за състоянието на атмосферния въздух, проблеми, проекти, инициативи и др. Това предвижда Плана за действие за подобряване качеството на атмосферния въздух и достигане на нормите за ФПЧ10 за 2012- 2015 в община Пазарджик.
Въпреки че предприятията, разположени на територията на града, са с намален капацитет и не представляват опасност за качеството на въздуха, данните за състояните му към края на 2010г. сочат, че средногодишната норма от 20мкг/куб.м. се превишава в 960 дка от територията на града, като максималната средногодишна концентрация достига 41мкг/куб.м.
В Отчета за изпълнените мерки, заложени в Оперативния план за действие на “ПРОГРАМА ЗА КАЧЕСТВОТО НА АТМОСФЕРНИЯ ВЪЗДУХ” за 2011г., се посочва, че основните замърсители на атмосферния въздух са моторните превозни средства, а през есенно-зимния сезон - твърдите горива, използвани за отопление. Основен «принос» в замърсяването на атмосферния въздух в община Пазарджик имат местните източници, а гъстотата на пътната мрежа е над средната за страната.
Анализът на ефективността на мерките, залегнали в досегашния План за действие, показва, че в действителност отчетените резултати са скромни. От предвиденото намаляване на емисиите на прах от битовото отопление чрез газификация, топлоизолиране и саниране на съществуващия сграден фонд и приоритетно увеличаване на уличното озеленяване и площите с компактна дървесна растителност единствено озеленителни мероприятия са извършвани през целия период, но без да се прецизират заложените параметри.
За намаляването на вторичния унос и влиянието на транспорта сроковете не са спазени, но са отчетени: озеленителните мероприятия; ремонтните работи на уличната мрежа; метенето и миенето на уличната мрежа; контрола върху предоставено “тротоарно право”; изграждането на велосипедни алеи; инвентаризация и почистване на нерегламентирани сметища.
В Анализа се посочва, че текущите дейности по поддръжка на зелената система са от значение за КАВ, но целта е да се намалят емисиите, а това е възможно при създаване на нови зелени площи за сметка на площи, досегашни източници на прах.
Изнесената в отчетите информация за ремонтните работи на уличните настилки не дава представа за използваната технология, както и колко са подменените паважни настилки с други, позволяващи ефективно поддържане на чистотата им. Трудните за почистване настилки са постоянен източник на вторичен унос при движението на автомобилите и при подходящи метеорологични условия. В случая в стремежа да се намалят праховите емисии, ремонтните работи стават източник на такива с голяма интензивност, е изводът в документа.
Краткосрочните мерки до 2013г. от Екшън плана 2012- 2015г., освен интернет страница , предвиждат и провеждането на информационна кампания сред населението за замяната на ползваните горива, която е със срок 30 септември 2012г.
Постоянен остава срокът за интензивно миене на уличната мрежа и месечно метене на всички улици от централната регулация и най-натоварените основни улици.
До 2015 г. приоритетно трябва да се увеличат уличното озеленяване и площите с едроразмерна растителност, способна да абсорбира праха и аерозолите от въздуха, а до 2013 г. - да се изготви регистър на уличните дървета и озеленените площи.
За намалаване емисиите от транспорта се предвижда до края на тази година да бъде ограничен достъпа на автобусите и тежкотоварни автомобили в централна градска част, съгласно одобрени транспортни схеми,както и организацията и оптимизирането броя на паркоместата, а забраната за движение за товарни автомобили над 20т. ще продължава да важи в района, заключен между улиците: бул.”Мария Луиза», ул.»Болнична», ул.»Стефан Караджа», ул.»Кочо Честименски», ул.»Цар Освободител», бул.»България». Както и на ул.»Христо Ботев»-в отсечката от ул.»Г.Бенковски» до ул.»Ал.Стамболийски» и на ул.»Петър Бонев»-в отсечката от ул.»Г.Бенковски» до ул.»Ал. Стамболийски».
Като общ ефект от всички дългосрочни мерки до 2015 г.се очаква броят среднодневните превишения за година да е 33, а жителите, експонирани на концентрации над средногодишните норми и/или над среднодневните да не са повече от 5000 или 7%.
Тази страница е видяна: 1523