Защо се вари царевица на Андреевден?

На 30 ноември църквата почита паметта на Свети Апостол Андрей Първозвани. Първозвани, защото е бил първият, който е бил повикан да тръгне след Исус Христос. Свети Андрей е християнски проповедник, един от 12-те апостоли, брат на Свети Петър.
Андреевден се смята за начало на зимния празничен цикъл. Народът вярва, че денят започва да расте, наедрява – всеки ден слънцето се мести както „пиле в яйце”, а денят се увеличава колкото с едно просено зърно.
Нашият народ отбелязва Андреевден като празник на семето (зърното). Наричат го още “Мечкинден”.
Легендата разказва, че свети Андрей единствен от апостолите нямал празник, та възседнал една мечка и отишъл при Бога. Господ му казал “Който тебе не празнува, да го язди твоя кон”. Затова на 30 ноември в определени региони на България варят царевица и я прехвърлят през комина, като викат: “На ти, мечко, варен кукуруз, да не ядеш суровия и да не ядеш стоката и човеците.”
По други места е разпространено предание, че мечка обикаляла от къща на къща и ако някъде не са й приготвили храна, изяждала децата. Затова по обичай, за да не се поддават на страховете си, хората варят царевица за звяра. Най-възрастната жена в къщата загребва три пъти по 10 зърна от отронената царевица, хвърля ги в комина и пак нарича: „На ти, мечко, варен кукуруз, да не ядеш децата”
Имен ден празнуват Андрей, Андрея, Андриян, Андрияна, Андрешко, Андро, Арсен, Арсена, Дешо, Дешка, Първан, Пръвка, Първанка, Храбър
На днешния ден се вари жито, боб, леща, грах, просо, ечемик. Според българската фолклорна традиция денят, посветен на Свети Андрей, е и ден на мечката – Мечкинден.
Тази страница е видяна: 907