Социални експерти обмениха опит в услугата „Център за настаняване от семеен тип“
Общинските екипи от областите Пазарджик, Пловдив и Хасково, които управляват проекти по процедура „Да не изоставяме нито едно дете" – Компонент 2: „Разкриване на социални услуги в общността" по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси" 2007-2013 г., се запознаха в Пазарджик с натрупания опит от Фондация „Сийдър" при управлението на социалната услуга „Център за настаняване от семеен тип" (ЦНСТ).
Фондация „Сийдър" представи своя опит, натрупан в процеса на закриването на дома в с. Горна Козница, както и при изграждането на ЦНСТ „Сияние" в гр. Кюстендил, където в последствие са настанени изведените деца. Изпълнителният директор на фондацията Линдзи Солтсгивър посочи, че наученото от нея и екипа й не е резултат от американски или друг чужд опит, а от реални ситуации и трудности, с които са се сблъсквали в резултат на 10-годишната работа с деца, живели в институции у нас.
„За да бъде успешен процесът на деинституционализация е необходимо да разберем по-добре какви са потребностите на всяко едно дете. „Затова две години преди окончателното извеждане на децата от Горна Козница ние обучавахме персонала как да работи при новите условия, а също и децата как да се държат в новото семейство", заяви Солтсгивър. Най-голяма част от обучението беше отделена на решаване на реален „клиничен казус", в рамките на който бяха разгледани отделни елементи от поведението на децата и ситуациите, които се налага да управляват екипите в тези центрове – от развитие на човешките ресурси през организиране на храненето и ежедневието на децата до развитието на потенциала им и откриването им за света. Обсъдена беше и необходимостта от нормативни промени с цел по-гъвкаво управление на услугата.
Обучението се организира от Областен информационен център – Пазарджик, в сътрудничество с Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД).
Тази страница е видяна: 619