И двата вида са защитени от Закона за биологичното разнообразие и са с ограничено разпространение, а пернатонога кукумявка е включена в Червената книга на България с категория „уязвим”.
Трипръстият кълвач е установен в две находища, а пернатоногата кукумявка - в едно. И двата вида са представители на бореалната фауна, разпространени в България високо в планините и то с единични находища. Обитават стари иглоистни гори, предпочитайки смърча. Установяването на двата редки вида е доказателство, че те все още се срещат на територията на резервата, макар и с ниска численост.
Проучването в резерват "Мантарица" е извършено в периода 21- 24 май 2014 г. и е във връзка с “Разработване на планове за управление на всеки един от четирите резервата „Купена”, „Мантарица”, „Беглика” и „Дупката” в териториалния обхват на РИОСВ-Пазарджик, по проект „Изпълнение на дейности по устойчиво управление на резервати „Купена”, „Мантарица”, „Беглика” и „Дупката”, одобрен за финансиране по приоритетна ос 3 „Опазване и възстановяване на биологичното разнообразие” на Оперативна програма „Околна среда 2007-2013г.” Редките видове птици са регистрирани от екип на Консорциум
“Призма - Нишава” с ръководител д-р Димитър Демерджиев.
Повече информация
за пернатонога кукумявка може да се намери на страница
http://e-ecodb.bas.bg/rdb/bg/vol2/Aefunere.html,
а за трипръстия кълвач -
http://bspb.org/bg/definer/Three-toed_Woodpecker.html