Около 5 хил. лв. на апартамент за саниране по Проект "Енергийно обновяване на българските домове"
Презентацията беше организирана от Областния информационен център в Пазарджик.
Проектът предвижда по заявка на собствениците да бъдат санирани 180-200 жилищни сгради в 36 от градовете на България, сред които и Пазарджик, Велинград и Панагюрище. Държавата поема 50% от разходите, като на практика се оказва и малко повече, тъй като за нейна сметка ще са двете обследвания на сградата - техническо и енергийно, както и разходите на проектния мениджър. Санирането включва: подмяна на дограма, полагане на топлоизолация, подмяна на локални отоплителни източници, възможно е и монтирането на възобновяеми такива, подмяна на електрификация, газификация и тръбна мрежа.
Допуска се санирането само на цели сгради или блок-секция - когато между отделните входове има фуга.
Заявления могат да подадат и отделни собственици, но безвъзмездната помощ може да бъде получена само от регистрирано Сдружение на собственици.
Подробно бяха разяснени стъпките за кандидатстване, като важна роля при извървяването им ще има проектният мениджър. Регионален такъв ще бъде назначен до 1 юли, откогато започва и набирането на заявки. Продължителността на проекта е 3 години.
Всеки от собствениците трябва да внесе гаранционна сума от 500 лв., подписва проектобюджета, а по-късно и споразумението с МРРБ за превеждане на средствата. Бюджетът се разпределя пропорционално на притежаваните идеални части.
Проектирането и възлагането на строително-монтажните работи ще става чрез обществена поръчка, като в оценителната комисия Сдружението на собствениците ще има свой представител с право на глас.

За подпомагане на желаещите е създаден специален "Фонд за жилищно обновяване", който ще предоставя нисколихвени кредити. Срокът за погасяването им е до 10 години а максималната лихва ще е 6,5% +основния лихвен процент на БНБ, който за май е 0,14%. Очакваната месечна вноска за домакинство е 50-80 лв. , месечно.
Това е проектът с най-високо безвъзмездно финансиране, следващите ще бъдат може би до около 30%, прогнозира Димитър Черкезов. Предимство ще имат първите кандидати, тъй като общата сума по проекта от 50 млн. лв., разпределена между 36-те градове, никак не е голяма и се падат средно по 6-10 сгради на град, коментира той.
Въпреки че към презентацията имаше слаб интерес, присъстващите поставиха един от най-важните въпроси: Какво се случва , ако един от собствениците не желае да се включи? Ако категорично отказва, независимо от причините, то е невъзможна реализацията, но ако няма средства и е съгласен, то останалите биха могли да си разделят разходите.
Освен дългосрочните икономии на енергия за отопление и климатизация, подобряване на жизнената и естетическа среда, като краен резултат ще се вдигне и цената на имотите в тези сгради, така че и наследниците биха имали интерес да подпомогнат възрастните си родители, препоръчаха от експертите.