Изложба „Величковият род“, посветена на 165-годишнината на К. Величков
На 3 ноември (стар стил) 1907 г. Константин Величков умира в Гренобъл, Франция на 52-годишна възраст.
Вестта за кончината на големия държавник, общественик и творец е посрещната с покруса от цялото население в родния му Пазарджик - пише Иванка Кибритова, дългогодишен уредник на къща музей "Константин Величков" - Пазарджик. "Камбаните на всяка църква бият тъжно - четем в спомените за Пазарджик на Константин Кантарев. - Много домове са окичени с черни знамена. Всички училища са затворени. Целият град е потънал в траур."
"Рядко български град е дал по-достоен син на България: рядко наш град може да се гордее с гражданин, тъй велик по ум, по дарба, по заслуга, както идеалният Величков...България би била честита, ако броила повече такива светли личности."
Из телеграма на Народният поет Иван Вазов до жителите на Пазарджик по случай полагането на основния камък на паметника на Константин Величков, 24 май 1915 г.
На 30 октомври 2020 г., в навечерието на 1 ноември – Денят на народните будители, в къща музей „Константин Величков“ се откри изложбата „Величковият род“, посветена на 165-годишнината от рождението на видния ни съгражданин будител Константин Величков.
Директорът на Регионален исторически музей - Пазарджик Борис Хаджийски удовлетворено показа резултатите от ремонта на къщата и дуварите на двора ѝ. На откриването на изложбата бе и нейният първи уредник, доайенът на пазарджишките културни дейци, етнолог, изследовател, краевед Александър Арнаудов.
Главният уредник на РИМ Пенка Николова благодари на младия екип, с който заедно са работили и подредили изложбата. Константин Величков е достатъчно известен като политик, общественик, преводач, поет, художник, затова решихме да го покажем като съпруг и баща - сподели Пенка Николова пред гостите на събитието. - Искаме да ви разкажем за Константин Величков чрез словото на хората, които го познават, и главно чрез спомените на София Бобчевска-Величкова, дъщеря му, прима-балерина в Софийската опера.
"Благодаря на този, който ми даде живот, че е насадил в мен от своите най-ценни качества,... с които пребродих своя земен път, изтъкан от радости и страдания. В мен живее неговия силен дух..." - връхлита ни вълнението от спомените на София за баща ѝ.
Черна стилна рокля на прима балерината посреща посетителите на изложбата. Ветрило от пера, дамска елегантна чантичка, семейни портрети са сред експонатите - лични вещи на София.
Всички представени експонати са оригинали, собственост на Регионален исторически музей – Пазарджик.
Изложбата ще бъде отворена за посещение до 31 декември 2020 г. и може да бъде посетена всеки делничен ден от 09.00 до 17.00 часа.
Автор: Зорница Баракова
Тази страница е видяна: 966