Областна администрация Пазарджик продължава изпълнението на дейностите по проект REGIONS4FOOD
От началото на 2019 г. екипът от Областна администрация Пазарджик, работещ по проект REGIONS4FOOD (финансиран по програма ИНТЕРЕГ Европа на ЕС), изпълнява първата базова дейност - анализ на текущото състояние на цифровизацията в агро-хранителния сектор в област Пазарджик. Приложени са разработените от водещия партньор (Регионалното министерство на земеделието, рибарството, животновъдството и устойчивото развитие на Андалусия-Испания) методики за определяне на потребностите и пречките, връзките между различните участници в процеса на цифровизация, и добри примери за мерки на политическо ниво, доказали своя положителен ефект. За целите на изследването бяха определени и някои видове данни и технологии за обработката им, с които разполагат по-значими земеделски производители и фирми (60% пазарен дял), публични органи и академични/изследователски организации със сфера на дейност в избраните за целите на анализа и значими за област Пазарджик подсектори: оризопроизводство, производство на хляб и хлебни изделия, производство и преработка на месо, млечни продукти, и сладководно рибовъдство. Изследването беше осъществено на база проучване на документи и свободно достъпни източници на информация, както и на базата на мненията на различни заинтересовани страни с ключова роля за цифровизацията на агро-хранителния сектор, сред които активни земеделски производители и фирми от хранителната промишленост и от ИТ сектора (интернет доставчици), териториалните структури на Министерството на земеделието и храните в област Пазарджик, Областната дирекция по безопасност на храните, Аграрен университет - Пловдив, Университет по хранителни технологии-Пловдив; Технически университет – София, филиал Пловдив и др. За целта бяха изпратени специални въпросници до над 35 организации и бяха проведени тематични събеседвания с външни експерти в съответните области.
Заключенията от анализа бяха представени и валидирани от участниците на специална среща на заинтересованите страни, на която бяха поканени представители на организациите, участвали в попълването на въпросниците и външни експерти. След окончателното обобщаване, беше изготвен доклад, който беше изпратен до водещия партньор за анализиране и съпоставка с анализите на останалите 6 партньора по проекта. Въз основа на това задълбочено изследване на иновационното равнище на агро-хранителния сектор, по-нататък предстои да бъдат набелязани възможни мерки и действия за подобрение в регионалните стратегии и политики и търсене на възможности за насърчаване и финансиране на иновации и цифрови решения в този сектор в област Пазарджик и в регионите на другите партньори. За тази цел ще се разработи план за действие, като ще се ползва и опитът и добри практики, споделени от останалите партньори, както и експертната помощ на специалисти.
Всички резултати от проведените проучвания ще бъдат представени в края на месец май тази година на международен семинар по проекта в гр. Нант, Франция.
Тази страница е видяна: 2741