Нов ИК във Велинград брани от събаряне недостроения Културен дом в центъра
Инициативността на велинградчани е на път да засенчи ореола на курорта като SPА столица и да добие славата на курорта с най-много ИК на глава от населението. След като в миналия мандат Инициативния комитет "Да поработим за Велинград" вдигна децибелите на общуването в и без това гласовития местен парламент и организира редица общественополезни прояви - от бригада за чистене на извори и каптажи до митинг под наслов "Да спасим футбола във Велинград", сега в града на Вела е учреден нов Комитет. С декларация Инициативен комитет за запазване на Културния дом (незавършен) и терена към него, находящи се в културен център - Велинград, иска отмяна на решение на местния общински съвет от миналия декември, с което се разрешава на собствениците на имота "Културен център Велинград" АД да съборят недостроената сграда. Организирана е и подписка сред велинградчани. |
Недостроената сграда в центъра на Велинград Сн.:Арх&Арт |
В строената преди около 30 години железобетонна конструкция е трябвало да има зала за 688 места, висок купол, пригоден за монтиране на въртяща се сцена, кафе-театър за 100 места, репетиционни зали, гримьорни и други прилежащи части.
"Значи Банско може да бъде национален и есвропейски ски център, а Велинград не може да бъде и КУЛТУРЕН център ведно с курортен и лечебен град?!", питат в декларацията си от ИК.
В защита на сградата се обявява и проф. д-р арх. Николай Тулешков, управител на проектантско бюро и издателство “Арх&Арт”, преподавател и член на Академичния съвет на ВСУ „Любен Каравелов”, автор на монографии, научни статии и доклади, член на БАН, на Сената на Националната архитектурна академия, на специализирания съвет по архитектура и др., но станал по-известен с позицията си срещу събарянето на мавзолея в София.
В статията "Събарянето на културния дом във Велинград - поредната имотна измама", публикувана в издавания от професора седмичник “Арх&Арт”, арх. Тулешков отговаря на риторичния си въпрос "Но кои са тези "собственици" и как са придобили общинската собственост?" така: "Преди десетина години, по времето на кмета д-р Цветан Дафов (1999 - 2003), общината, виждайки, че няма средства за бързото завършване на сградата, вместо да изработи дългогодишна програма за поетапни довършителни работи, през 2003 г. пристъпва към създаването на дружество под името "Хорос" ООД, с апортна вноска от сграда (завършена с акт обр. 14) и прилежащия й терен от 7 дка. Идеята е, другите участници в дружеството да довършат строежа и да пристроят към него хотелска част. Участието на общината е сведено до 25 %. Само че другият участник (сочи се, че това е бил собственикът на "Плама", Плевен), без да е дал и лев за тази сделка, прехвърля своя дял на офшорка, регистрирана в Панама, а тя от своя страна - на пловдивска фирма със собственици Димитър Тодоров от същия град и Теодора Петрова от София. Това вече е сегашното ЕАД "Културен център Велинград". Междувременно в хаоса между свалянето на Беев от кметския пост и следващият избран, в общината постъпва предложение за увеличаване на дружествения капитал, на което странно защо никой не реагира. И той е увеличен така, че Велинград загубва и мизерните си 25 % собственост! А само цената на земята, по реалните пазарни цени към момента, е надхвърляла 1 000 000 евро. За измамата преди около 8 години е сезирана Пазарджишката прокуратура, но и... до днес ни кост, ни вест от нея."
В същата статия от 12 януари 2012г. архитект Тулешков се спира и някои технически въпроси. Той твърди, че сградата е в отлично конструктивно състояние," за разлика от фалшивото становище на заинтересованите. При обследването й е установено, че дори отговаря на днешните нормативни противоземетръсни изисквания за района на Велинград (IХ-а степен). В мандата на кмета Георги Аврамов (1990 - 1995), общината е заплатила осъществяването на запечатка върху покривните конструкции, с което е била предпазена от щети. Така че по този въпрос, се сблъскваме с явна спекулация. А какво в случая означава "морално остаряла архитектура" - невероятен нонсенс, дело на лаици, възкликва професорът и продължава:
По времето на Дафов е било изработено от пазарджишкия арх. Танков едно идейно решение, доказващо как общината може да получи културния си дом в завършен вид, а останалите акционери - хотел. Той впрочем би бил и отлична придобивка за развитието на конгресния туризъм в града. Но разбира се това вече няма да се случи. Максимум след години, когато акционерното дружество евентуално изгради хотел, към него би могла да се пришие някаква заличка, носеща гръмкото име "Културен център".
Остава въпросът - как ще се осъществи самото събаряне, от което се очакват около 200 000 лв. чиста печалба, след пласмента на стотиците тонове железен скраб - печалба обаче единствено за собствениците, при тоталната загуба за Велинград. Според ЗУТ, поради сложноста на обекта, събарянето трябва да стане с разрешение от Главния архитект, а той би трябвало преди това да провери какво става със забатачената от прокуратурата преписка и самата тя, допълнително да установи, какво се крие зад пледоариите на Гагов за събаряне. Но преди да се достигне до такъв печален край, ми се иска да вярвам, че въпреки грандиозната измама, Велинград ще съумее да съхрани културия си дом. Такъв иначе никога няма да има. Поне в близките 100 години", категоричен е проф. д-р арх.Николай Тулешков.
Декларацията на Инициативния комитет за запазване на Културния дом (незавършен) е адресирана до председателя на Общински съвет - Велинград Дияна Кехайова, кмета на Община Велинград Иван Лебанов и областния управител Дончо Баксанов.
Тази страница е видяна: 1604