Първото лично дарение за паметника на военните кореспонденти в Пазарджик е на инициатора Димитър Дамянов
По повод 60-та си годишнина инициаторът за изграждане в Пазарджик на паметник на военните кореспонденти – Димитър Дамянов, обяви, че ще направи дарение за паметника. Това е първото лично дарение за инициативата. До момента тя е подкрепена финансово от две институции - Община Пазарджик и Министерството на отбраната. Инициативата се ползва с подкрепата на Областния управител. Стартира и кампания за събиране дарения, така че да се осигурят недостигащите още около 2500 лв. Проектът за паметника е на Леон Бабачев. Предстои да бъде определено място за поставянето му.
На снимката: Димитър Дамянов (вляво) с първото бебе на Пазарджик от 14-ия век на България
По повод 60-годишния му юбилей Димитър Дамянов, помолен да посочи няколко значими събития от живота си, се спря на отбелязването на 1300 години България. По това време той е най-младият инспектор в някогашния Окръжен съвет за култура и предлага официално да бъде кръстено първото бебе от 14-тия век на България с царско име – ако е момиче, да е Десислава, ако е момче – да е Ивайло. Така на бял свят се появява Ивайло Петров -- първото бебе на Пазарджик от новия 14-ти век. Негова заслуга е оборудването на читалища, музеи и центровете за самодейност в областта със звукозаписна и озвучителна техника. А големият му труд е изследване на диалекта на град Ракитово под научното ръководство на професор дфн Тодор Бояджиев и д-р Красимира Колева. 32 години след неговото изследване на този говор, все още няма нова разработка по темата, затова авторът е решил за за 60-годишния си юбилей да издаде изследването в книгата „Диалектът на град Ракитово, Пазарджишко”.
На снимката: Димитър Дамянов (най-вдясно) като председател на Българо-гръцкотото дружество при откриването на изложба за Акропола в Пазарджик заедно с Орания Рацика - пълномощен генерален консул на Гърция в Пловдив
Макет на паметника на военните кореспонденти