RSS емисии



 
 Мобилна версия

ИНСТИТУЦИИ
oblast.pngcomunpaz.png
odmvr.pngobs2.png
tdnap.jpgrzipz.png
riosv.pngcpms.png
Това е архивен сайт на PA media.
Актуалният сайт е на адрес: pa-media.net
С многократни пръскания на мочурища и автоморгите ще се борим с треската от тигровия комар

Областна епизоотична комисия - ПазарджикОпасният азиатски тигров комар, носител на  вирусите на треската Денга и Чикунгуня, вече е засечен в България – в Созопол. Това беше поводът областният управител на Пазарджик д-р Дончо Баксанов да свика заседание на  Областната епизоотична комисия във връзка с предприемането на превантивни мерки за недопускане разпространението на приносителя на треската.

Тези опасни комари виреят във влажна среда. Подходящо място за тяхното развитие освен оризища и мочурливи места са и автоморгите и конкретно старите изхвърлени гуми, в които се задържа вода. Това заяви директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Фани Петрова. На кметовете на общини ще бъде разпоредено да извършат две до три дезинсекционни обработки на площите през пролетта и три до четири пръскания през лятото. Освен това ще трябва да бъдат пръскани контейнерни терминали, складове за автомобилни гуми и за декоративни цветя.

Д-р Фани Петрова посочи, че инспекцията среща трудност от страната на кметовете, които не уведомяват здравните органи и обществеността кога ще се пръска, а също и не предоставят информация за средствата, с които ще се пръска. „Логично е на конкурсите за избор на фирма за дератизация и дезакаризация да присъства наш специалист, защото той познава препаратите, но общините най-често избират най-евтината оферта без да се интересуват от ефективността на препарата“, коментира д-р Петрова.

Заместник-областният управител Ваня Минкова, която председателстваше заседанието на Областната епизоотична комисия, пое ангажимент от името на областния управител да бъде изпратено писмо до кметовете с искане те да оповестяват графика за пръскане на площите, средствата, с които се обработват терените, както и да се канят специалисти от РЗИ на конкурсите за избор на фирма.

Треските Денга и Чикунгуня протичат с почти еднаква грипоподобна клиника – 2-3 дни висока температура, болки в мускулите, следват 2-3 без температура и след това отново влошаване. Заболяването може да продължи месеци, като тежките усложнения са менингит и менингоенцефалит. Засяга и опорно-двигателния апарат. Заразяването става чрез комар, а не от човек на човек и заразеният комар предава болестта през целия си живот – около 170 дни. Първите симптоми се появяват до седмица след ухапването. Случаи на заболели от двата вида треска има в Германия и Италия, а тигровият комар, който е носител на двата вируса треска, е засечен вече в Гърция, Турция и Сърбия, така че го има и в съседните на България страни. Основното профилактично мероприятие е дезинсекция, а репелентите са единствения начин за лична профилактика и предпазване. 






Тази страница е видяна: 1067

 Публикувано от: pamedia на Tuesday 28 February 2012 - 13:30:06

За коментари, обсъждания, мнения, предложения отиди във Форум НОВИНИ и избери или създай тема

изпрати на приятел изглед за печат





Този сайт използва e107, който се разпространява с условията, залегнали в GNU GPL Лиценза.
Политика за употреба на бисквитки (cookies)////Политика заповерителност
Време за изпълнение: 1.5671 сек., 1.4636 от тях за заявки.