Рекултивацията на сметището ще е с общински пари, а сепарирането и компостирането - с пари от фонд "ФЛАГ"
Кметът на Пазарджик Тодор Попов обяви, че е готова първата клетка от регионалното депо за битови отпадъци. Проектът е предвиден да обслужва девет общини от област Пазарджик, обединени в Регионално сдружение за управление на отпадъците – Пазарджик, а именно: Пазарджик, Пещера, Септември, Батак, Брацигово, Лесичово, Велинград, Ракитово и Белово.
Официалното откриване на депото ще бъде на 13.10.2017 г. от 11,00 часа. Покани са изпратени на министър – председателя Бойко Борисов, министъра на околната среда и водите Нено Димов и Изпълнителния директор на ПУДООС Ренета Колева.
В рамките на проекта са изградени Клетка 1 за депониране на отпадъци и съпътстващата инфраструктура за нормалната експлоатация на обекта – входно-изходна зона с КПП, електронна автомобилна везна, административно-битова сграда, други съоръжения като диги, басейн за филтрационни води, изгребна яма за битово-фекални води, подземен резервоар с води за противопожарни нужди, експлоатационен и контролен път, частично зелен пояс, като са предвидени и площи за разширение на депото с Втора клетка, а по време на експлоатацията на Клетка 1 ще се изграждат поетапно хоризонталните газови дренажи и газопроводите, които ще отвеждат депонийния газ до газосъбирателни станции, посредством които се осъществя връзката с Главния газопровод.
Изпълнител на строителните дейности е ДЗЗД „Еко Пазарджик”, гр. София, а стойността на проекта е 15 924 889,27 лева, като средствата за финансиране са осигурени от ПУДООС.
Клетка 1 е с обем 827 102 m3 - брутен обем, а проектният капацитет е 590 327 тона. Без сепарираща и копстираща инсталация този обем ще стигне за 5-6 години, затова в момента е в ход подготовката и кандидатсването по процедура за компостиране и изграждане на сепарирараща инсталация, което е от изключителна важност за удължаването срока на ползване на вече изградената клетка, заяви кметът на Пазарджик Тодор Попов. Той поясни, че сепариращата и компостираща инсталации ще бъдат финансирани по фонд ФЛАГ, а за рекултивацията община Пазарджик ще трябва да плати дължимите към РИОСВ суми - около 4 милиона лева, за да може да ги ползва за рекултивация. Това според него най-вероятно ще стане с поемането на нов краткосрочен дълг, с който да бъдат изплатени задълженията към РИОСВ и след това тези средства ще бъдат изтеглени за сепариращата инсталация.
Тази страница е видяна: 997