Учител по история с отворено писмо във връзка с унизителното орязване на транспортните разходи за учители
Учителят по история и цивилизация в СУ "Георги Брегов" Илия Михайлов публикува в социалната мрежа отворено писмо до президента, омбудсмана, образователния министър, Синдиката на българските учители и кмета на Пазарджик във връзка с орязването на парите за пътни разходи. Илия Михайлов уточнява в самото начало, че писмото е единствено от негово име и не желае да се използва от политически партии или социални организации.
Промени в подзаконови нормативни актове, влезли в сила от началото на 2017 година, лишават много учители от осребряваните им до момента разходи за транспорт от друго населено място. Държавата вече плаща транспортните разходи на учители, които пътуват само до малките населени места - с жители до 5000 души.
Илия Михайлов пътува всеки ден от Пловдив и месечният му разход за билети е 160 лв. При заплата от 640 лева, каквато е неговата, транспортният разход е сериозен.
Илия Михайлов не открива нито логиката, нито справедливостта в подобен нормативен акт и е споделил възмущението си публично.
"По силата на тази наредба аз и много мои пътуващи колеги в страната загубихме правото си за изплащане на пътните ни разходи. Опитвам се да открия логиката на тази наредба, но не успявам. Нещо повече – в мен възникват множество въпроси. Как е възможно да разделяш хора, които извършват една и съща дейност, въз основа на това, че едните извършват тази дейност в „малки“, а другите – в „големи“ населени места? Нали управляващите многократно обявяваха, че образованието е „държавен приоритет“? Ние – пътуващите учители, работещи в „големи“ населени места, не сме ли част от този приоритет? Нима е вярно твърдението, ширещо се в публичното пространство, че това е всъщност начин за внасяне на разделение сред учителската гилдия с цел нейната по-лесна манипулация? Как така никой от учителските синдикати не реагира и не защити правата на всички пътуващи учители? Толкова много ли са парите, които държавата трябва да похарчи по това направление? Къде в тази наредба е скрита социалната справедливост?"
Преподавателят по история се обръща към президента и представителите на държавните институции с надежда допусната несправедливост да бъде отстранена:
"Ние, българските учители, имаме честта, привилегията и отговорността да обучаваме и възпитаваме бъдещето на България – нейните деца. Тях трябва ли да делим на живеещи в „малки“ и в „големи“ населени места?
За финал ще си позволя да цитирам малка част от блестящата „Беседа против триезичниците“, която св. Константин Кирил Философ представя във Венеция: „Бог не изпраща ли дъжд еднакво за всички ? Също тъй слънцето не свети ли на всички ? И не дишаме ли еднакво всички въздух?“
Илия Михайлов е изпратил писмото до всички институции, от които зависи исканата промяна. В социалните мрежи искането му е подкрепено от много негови колеги. Преподавателят по история е от сред социално активните хора. Последната му инициатива е даването на име на кабинета по история в СУ "Г. Брегов", който вече носи името на негов колега - Иван Керезов - един обичан преподавател и стойностен човек, който ще бъде запомнен и от колегите си, и от учениците.
На снимката: Преподавателят по история Илия Михайлов с един от своите ученици в СУ "Георги Брегов" в Пазарджик
Тази страница е видяна: 8420