Скринингови ехографски изследвания за заболяване от кучешка тения се провеждат в община Белово
Диагностичният скрининг се организира от РЗИ Пазарджик и Катедра с клиника по инфекциозни болести на Медицински университет Пловдив, с помощта на НЦЗПБ София.
Пилотният проект се реализира безвъзмездно от екип специалисти – доц. д-р Димитър Вучев, д.м. – паразитолог, и д-р Галя Попова – Даскалова.
Неслучайно община Белово е избрана за старт на проекта, статистиката на специалистите показва, че в нея периодично се регистрира заболяемост от кучешка тения (ехинококоза).
Прегледите с ехограф се извършват по график в 9 селища на Беловска община (графикът по-долу). Диагностицира се както възрастното население, така и децата (с информираното съгласие на техните родители). Ехографските изследвания ще продължат до края на месец август. До момента в четирите обхванати селища – Габровица, Сестримо, Момина клисура и Дъбравите са прегледани км 500 души. Вече има установени случаи на заболели хора, които не са подозирали досега за заболяването си.
България е страната с най-висока заболяемост от ехинококоза (кучешка тения) в Европейския съюз, а Пазарджишка област е сред най-засегнатите. Статистиката за последните години показва, че през 2013 г. заболяемостта е била 6,54% на 100 хил. души, 2014 г. – 6,31%000, 2015 г. – 4,59%000.
За прекъсване на тази тенденция и ограничаване на заболяемостта от кучешка тения специалисти от РЗИ разработиха Регионална профилактична програма за контрол на ехинококозата в област Пазарджик.
Като най-ефективни мерки срещу ехинококозата се посочват: активната диагностика на скритата заболяемост (инкубационният период е дълъг и протича без особени болестни прояви), насочване за адекватно лечение и проследяване на ефективността му (диспансерен мониторинг).
При ехографско диагностицирани с ехинококоза лица, ще се проведат серологични изследвания за потвърждаване на заболяването. Доказано болните ще се насочват за лечение в Клиника по инфекциозни болести и паразитози на МУ Пловдив. Диспансерният мониторинг ще се осъществява в паразитологичната лаборатория на РЗИ Пазарджик.
За ограничаване до ликвидиране на заболяемостта от ехинококоза приоритетно е значението на здравната профилактика, особено в малките и отдалечени селища, където здравната осведоменост на населението е недостатъчна. РЗИ предоставя информационни материали за заболяването ехинококоза, източниците на зараза и начините на заразяване при хората. Специалистите препоръчват профилактичните мерки да включват стриктна лична хигиена, периодично обезпаразитяване на домашните и стопанските кучета, общински мерки срещу бездомните кучета и ветеринарно-санитарен контрол.
ГРАФИК ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА СКРИНИНГОВИ ЕХОГРАФСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ /ПРЕГЛЕДИ С ЕХОГРАФ/ ЗА ЗАБОЛЯВАНЕ ОТ КУЧЕШКА ТЕНИЯ НА ЧЕРЕН ДРОБ
1. Голямо Белово – 8 и 9 август
2. Малко Белово – 10 и 11 август
3. Мененкьово – 15,16 и 17 август
4. Аканджиево – 18 и 19 август
5. Гара Белово – 22 – 28 август
Тази страница е видяна: 702