Повече от половината в панагюрския “Дневен център за възрастни хора с увреждания” са готови да плащат 30% от пенсията си
Това стана яно на провелата се Кръгла маса за обсъждане, отчитане дейностите и напредъка на Проект “Дневен център за възрастни хора с увреждания” гр.Панагюрище, в която участваха представители на общината, на партньорската Фондация “Социални практики в общността”, на институции, медии, инвалидни организации и други обществени групи в града.
По проекта се предоставят две услуги. Едната е за град Панагюрище с капацитет 20 лица и има листа на чакащи. Втората е мобилна услуга за село Бъта с капацитет 10 лица и също има листа на чакащи. Според ръководителят на проекта Нонка Филина това показва, че интересът от страна на потребителите към този вид услуга е голям, апробираният модел е добър и вече работещ. Целевата група, към която е насочена социалната услуга, са хора с увреждания и самотни възрастни хора с различна степен на увреждания, запазили активното си отношение към социалния живот. Основната цел е да се създадат условия за преодоляване на социалната изолираност на лицата от целевата група и да се даде възможност чрез тяхното активно участие за интегрирането им в обществото. За целта са създадени ателиета по интереси с възможност за групови и индивидуални занимания по градинарство, ръчно творчество, народни традиции и празници, култура и занимателни игри. В момента активно работещи са четири от тях, без ателието по градинарство. Засилен е интересът на потребителите на услугата към ателиетата по ръчно творчество и занимателни игри. Кухнята на Центъра вече работи и със специално изготвено меню за диабетици, изцяло съобразено с техните изисквания.
Дневният център за възрастни хора с увреждания работи в тясно сътрудничество с Дневния център за деца с увреждания в града. Това помага за ползотворното им развитие, а топлината, която получават децата от възрастните е изключително полезна и за двете страни.
След приключване на проектната фаза на 30 април 2012 г. услугата ще продължи на държавно делегирана дейност. Тогава потребителите ще заплащат 30% от пенсията си като такса за извършване на услугата. Повече от половината от настоящите потребители вече са заявили желанието си да продължат да ползват предлаганата услуга и ще заплащат тази такса.
Проектът е по Договор за безвъзмездна финансова помощ №BG051РО001-5.2.06-0123-С-0001, финансиран по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” и съфинансиран от Европейския социален фонд на Европейския съюз.
Тази страница е видяна: 1821