RSS емисии



 
 Мобилна версия

ИНСТИТУЦИИ
oblast.pngcomunpaz.png
odmvr.pngobs2.png
tdnap.jpgrzipz.png
riosv.pngcpms.png
Това е архивен сайт на PA media.
Актуалният сайт е на адрес: pa-media.net
ДА ЖИВЕЙ БЪЛГАРИЯ!

С „Да живей България!” се поздравяват българските въстаници в деня на Националната ни революция  на 20 Април 1876 г.
На 20 април 1876 г. в средногорския градец Копривщица гръмва първата пушка на Априлското въстание. Същият паметен ден в Панагюрище гърми гласът на войводата Георги Бенковски: „Бунт! Въстание! На оръжие!”. Звънът на църковните камбани се примесва с пушечните изстрели на въстаниците и силните им викове: „Честито ни Царство!”,  „Да живей България!”
Комитетите в Четвърти революционен окръг получават условния знак чрез „Кървавото писмо” и въстанието пламва. Гърмежът на първата пушка, отпратен от долината на река Тополница преминава през Средногорието, отеква в Родопите, прехвърля Балкана.
Пламват Клисура, Петрич, Еледжик, Перущица, Батак, Брацигово...
В първите дни на въстанието народът ликува, очаквайки с успех да извоюва освобождението си от петвековния поробител. Панагюрище се превръща в „столицата на бунта” – в присъствието на апостолите, Временното правителство и стеклото се панагюрско население, тържествено са осветени Главното знаме, ушито от Райна Княгиня и знамената, предназначени за Хвърковатата конница на войводата Георги Бенковски.
Но силите са неравностойни.
Въпреки смелостта и героизма на въстаниците в борбата срещу башибозуците и редовната турска армия, въпреки отчаяната съпротива на мирното население, едно след друго въстаналите селища падат под ударите на неприятеля.
Клисура е опожарена.
Панагюрище е подложено на разорение.
Батак е превърнат в пепелище – над три хиляди души са избити и съсечени.
Перущица е разорена. За да не попаднат живи в ръцете на врага и за да се спасят от озлочестяване, въстаналите перущенци Кочо Честименски, Спас Гинев, Иван Тилев, Георги Мишев, Кирил Спасов избиват децата си, съпругите си, роднините си.
Хиляди въстанали българи загиват мъченически, затрити са цели български родове, измъчвани и затваряни в турските затвори са стотици жители на въстаналите селища.
С подвига си през Април 1876 г. българският народ предизвика вулкана от недоволство на светлите умове в Европа за издевателствата на турците, спечели горещите симпатии на целия демократичен свят, показа на света, че българите са народ, който има идея за бъдещето си и в името на това бъдеще е готов на саможертва!
С Националната си революция през Април 1876 г. българите подготвиха своето Освобождение, дошло в резултат на Руско-турската война през 1877-1878 г.
Изминали са 140 години от безпримерния героизъм на предците ни априлци.
Пазарджик има своя дял във въстанието – учителката Ана Гиздова, ушила знамето на брациговските въстаници е родом от Пазарджик; единствената жена в четата на Георги Бенковски – Мария Ангелова Сутич е родена и израснала в Пазарджик; комендант на въстаналата столица Панагюрище е Иван Соколов – пазарджишкият депутат на Великото Оборищенско събрание.
Априлци и днес продължават да ни сочат най-верния път за България – да работим за народа си и да обичаме Отечеството си!
Остава само да се вслушаме в техния глас, ако имаме сетивност за Род и Родина!
Защото „днешната наша свобода има безбройно число мъченици, които са оставили костите си из далечните азиатски затвори, умрели са от бой и мъки по пътищата, предали са душа по бесилниците, изложени на поругания и осквернения, посягали са сами на живота си, брат брата  е  убивал, баща – чедото си...”(Захари Стоянов, 1884 г.)
Защото и днес отчаяно имаме потребност от своите герои.
От онези бунтовници, за които Летописецът Захари Стоянов казва: „ ...Тия, бунтовниците, бяха луди и неразбрани глави, нехранимайковци, но ... тия бяха честни и непорочни като ангели, идеални, каквито България едва ли ще роди вече...”.
От хора, които да следваме – не защото не знаем пътя, а защото не знаем как да го вървим.
От личности, в чиито ценности да можем да се кълнем, защото ще сме сигурни, че няма да ни предадат.
От хора – национални войводи, които да ни вдъхновяват.
Защото, ако днес не ни стигат сили и кураж да следваме примера им, дълг ни е поне да следваме техните завети !
Дали днес, 140 години по-късно, в деня на Националната ни революция - 20 април, можем да се поздравим с чисто сърце с възторжените възгласи на априлци:
 „Честито ни царство!”, 
„Да живей България!” ?




Пенка Николова, главен уредник
Регионален исторически музей - Пазарджик
          


                
20 април 2016 г.

    Експонати, които можете да видите в изложбата „Светини”, само до 22 април 2016 г.,  в  Регионален исторически музей – Пазарджик :

Знаме

   Знамето на копривщенските въстаници със съдбовния надпис „Турция ке падне”. 
Собственост на Дирекция на музеите - Копривщица
Знаме
   Знамето на брациговските въстаници, 1876 г.,
Собственост на Исторически музей - Брацигово

Икона

   Икона "Св. Модест", спасена от църквата - светиня "Света Неделя" в Батак
Собственост на Исторически музей - Батак
  






Тази страница е видяна: 511

 Публикувано от: pamedia на Tuesday 19 April 2016 - 17:40:54

За коментари, обсъждания, мнения, предложения отиди във Форум НОВИНИ и избери или създай тема

изпрати на приятел изглед за печат


Подобни новини :
С "Да живей, живей труда!" и скандирания "Оставка!" шествието на БСП премина по централния булевард на Пазарджик /видео/
EVN България започва изпълнение на заповед от Електроенергийния системен оператор за периодични ограничения на енергия от ВЕИ в Югоизточна България
Ръководството на EVN България запозна областните управители в Югоизточна България с актуалните проекти на компанията и нейните инвестиционни намерения
България има нов милионер
EVN България предлага увеличение с 3,6% от юли 2012 г.
Възстановиха Военния съюз в България
Да пазим България чиста всеки ден
И германците пият и карат в България
Лидл България стартира „Тур на виното“
Пазарджиклийка стана Мис България 2013



Този сайт използва e107, който се разпространява с условията, залегнали в GNU GPL Лиценза.
Политика за употреба на бисквитки (cookies)////Политика заповерителност
Време за изпълнение: 1.5547 сек., 1.4749 от тях за заявки.