Фестивалът „Океан от любов“ - с акцент върху новата драматургия
Тазгодишното издание на Международния театрален фестивал „Океан от любов“ е насочено към новите съвременни драматургични произведения. Това споделиха членовете на журито, ръководителите на театралните ателиета и издателите, които участват във фестивала.
Поздравления за успеха на фестивала получи от всички Инна Церовска – ръководител на Младежки дом – Пазарджик. Тя от своя страна благодари на актьора и ръководител на театрална трупа Александър Братоев, по покана и по идея на когото се роди фестивалът и вече има 11 издания за гърба си, като успя да заеме едно сериозно място в културния афиш на Пазарджик.
Актьорът и режисьор Гьорги Георгиев – Áнтика, посочи, че театралните трупи, които участват са на много високо ниво и подчерта ролята на дебатите след самите представления. „Много съм доволен от мащаба на този фестивал, от това, че толкова млади хора са обединени от любовта си към театъра. На тях помагаме с приятелски съвети“, сподели актьорът Христо Пъдев, член на журито.
„Идея си нямах, бе в България има толкова младежки театрални трупи“, призна Весела Бабинова – също член на журито. Тя разказа, че за броени дни младите хора се сприятеляват и създават трайни контакти с интерес към изкуството.
Британските актриси Стерре Майер и Лора Уестън вчера рецитираха сонети на Шекспир в деветвековната църква „Св. Димитър“ в Паталеница. „Усещането там беше невероятно и тъй като ние сме базирали нашето участие в театралния фестивал „Океан от любов“ на два сонета - 64 и 65, това беше уникално преживяване“, споделиха дамите по време на пресконференцията. Стерре Майер и Лаура Уестън са водещи на театралните ателиета. Те са преподаватели от GuildfordSchool of Acting към Университета в Съри, Англия. Основният акцент в ателиетата са гласови и движенчески актьорски техники.
Всички участници във фестивала получиха новоиздадени пиеси издателствата „Панорама +“ и „Блек Фламинго Публишинг“. Проф. дфн Владко Мурдаров подчерта, че това са съвременни текстове, с които се надяват да обновят програмите на младежките трупи. „Юношеските пиеси като че ли остават незабелязани. В тях обаче има невероятно интересни теми, които вълнуват съвременния млад човек“, посочи проф. Мурдаров.
Днес е последният ден от фестивала с участието на Театрално студио „Смехурко” – Банкя, Гррадски театър - Денизли, Турция и на домакините от Младежки театър "Приятели" към Младежки дом Пазарджик.
Тази страница е видяна: 1026