Новина: 95 ГОДИНИ ОРГАНИЗИРАН МУЗИКАЛЕН ЖИВОТ В ПАЗАРДЖИК – 1920–2015г.
(Категория: Култура)
Публикувано от pamedia
Friday 18 September 2015 - 00:19:44


НАЧАЛОТО

М-ро Г. АтанасовНа 18 септември 1920г. по идея на Иван Кръстев Генов, 20 пазарджишки младежи на възраст между 16 и 22 години обявяват учредяването на МУЗИКАЛЕН КРЪЖОК при читалище „Св. Константин“ в квартал Чиксалън ( дн. ч-ще „Хр. Ботев“). В учредителния си протокол, младите музиканти записват, че: „..., кръжокът се наименува на видния наш музикант и композитор МАЕСТРО ГЕОРГИ АТАНАСОВ ...“, както и, че ще работят „... за повдигане музикалното дело в града ни...“. Така синовете на занаятчии, търговци, учители и чиновници СЛАГАТ НАЧАЛОТО НА ОРГАНИЗИРАНИЯ МУЗИКАЛЕН ЖИВОТ В ПАЗАРДЖИК.



Иван ГеновЕто техните имена:
Иван Кръстев Генов, Георги Костадинов Наумов, Димитър Петров Кендеров, Никола Георгиев Мирчев, Георги Наумов, Иван Спасов Генов, Георги Василев Генов, Димитър Павлов, Христо Иванов, Мордо Пилосов, Любен Филипов, Михаил Георгиев Ангелов, Иван Абаджиев,Никола Маринчев, Илия Илиев, Георги Караджов, Тодор Симеонов, Христо Станев и Славчо Чернаев.
Приет е устав на кръжока. С тайно гласуване е избрана Музикална комисия в състав: Иван Кр. Генов, Георги Наумов, Димитър Кендеров, Никола Мирчев и Христо Иванов, както и Контролна комисия: Никола Георгиев, Славчо Чернаев и Иван Абаджиев. За Председател е избран Иван Кр. Генов.

Учредителите изпращат официално писмо до Маестро Г. Атанасов, с което изказват уважението си и го молят да напише Марша на Музикалния кръжок, който ще бъде изпълнен от струнен оркестър в първия концерт. Основа на кръжока е мандолинен оркестър от 14 мандолини и 5 китари.

През 1920г. в Пазарджик се изявяват Мандолинен оркестър на Павел Дертликов и два граждански хора – на Александър Порняков и на Коста Георгиев.

В началото на ноември 1920г. за диригент на МУЗИКАЛНИЯ КРЪЖОК „МАЕСТРО Г. АТАНАСОВ“ е назначен ГЕОРГИ ДИАМАНТОВ – капелмайстор на музиката на 27-и Чепински полк. Той подготвя и дирижира първия концерт, изнесен на 19 март 1921г. на сцената на ч-ще „Виделина“.

През пролетта на 1921г. е изнесен вторият концерт на Музикалния кръжок с участието на Маестро Г. Атанасов и Ищван Цибулка – виолончелист, професор в Музикалната академия в София.

От ноември 1921г. Музикалния кръжок „Маестро Г. Атанасов“ се обявява за самостоятелна музикална организация и е приет в сградата на ч-ще „Виделина“. Съставът му е нараснал на 41 члена.

На 12 май 1922г. е съставен ЦИГУЛКОВИЯТ ОРКСТЪР към кръжока „Маестро Г. Атанасов“. След Георги Диамантов (напуснал Пазарджик поради болест), диригент на мандолинния и цигулковия оркестри става АСЕН МИТЕВ – капелмайстор на музиката на 27-и Чепински полк.

На 23 декември 1923г. гражданският хор на Коста Георгиев при ч-ще „Виделина“, се обособява в МУЗИКАЛНО ДРУЖЕСТВО „РОДОПСКА ПЕСЕН“, със 74 души членове на средна възраст 23 години. Въпреки осъзнатата необходимост от обединение, то не се осъществява по вина на „родопчани“.

На 29 юни 1924г. „КРЪЖОКЪТ“ се трансформира в МУЗИКАЛНО ДРУЖЕСТВО „МАЕСТРО Г. АТАНАСОВ“ със 154 члена.
Двете музикални дружества създават музикалния кипеж в Пазарджик.

Марин Маринов






Новина от ПА МЕДИЯ Пазарджик
( http://www.old.pa-media.net/news.php?extend.9628 )


Време за изпълнение: 0.0930 сек., 0.0170 от тях за заявки.