Новина: Над 200 офталмолози от страната проследиха уникална технология за премахване на перде
(Категория: За здравето)
Публикувано от pamedia
Saturday 04 April 2015 - 17:51:57

Над 200 офталмолози от цялата страна участваха в очна медицинска конференция „Операционната на бъдещето“, която приключи днес в Пловдив. Те проследиха по жива сателитна връзка съвършената операция на катаракта (очно перде) с фемтосекунден лазер LenSx® .


Операция катаракта, Това е т.нар. златен стандарт в офталмологията – най-добрият начин, по който тази операция се прави в света. Пловдивската очна клиника „Луксор“ първа в страната демонстрира новата технология.
Операционната на бъдещето е уникална с това, че в нея най-важните етапи за цялостния изход на операцията се извършват от изкуствен интелект. Три компютърно програмирани апарата помагат на хирурга – диагностичната машина Verion, фемтосекундният лазер LenSx® и апаратът за факоемулсификация Centurion. 
Катарактата представлява помътняване на естествената леща на окото и единственото лечение е операцията. Естествената леща се премахва и се заменя с изкуствена. Апаратите сканират окото, наслагват висококачествени изображения, изчисляват точния диоптър на изкуствената леща, посочват най-подходящите места за разрезите и ги извършват сами. Хирургът се намесва само при поставянето на изкуствената леща.
Само допреди няколко години катаракталната операция е била извършвана ръчно, със скалпел, шевове и понякога тежки усложнения. Сега медицинската наука е дотолкова напреднала, че тези травматични за пациента техники са заменени с няколкоминутен престой под апарата, който сам прави някои от най-важните части от операцията, включително и разрезите. Това е фемтосекундният лазер LenSx® Alcon. За части от секундата лазерният лъч разбива помътнялата човешка леща, с точност, непостижима за нито един хирург в света, посочи днес пред колегите си офталмохирургът д-р Димитър Тасков.
Днес той оперира на живо двама пациенти – 46-годишен инженер от София и 77-годишен пенсионер от Пловдив. Всяка от операциите продължи около 10 минути. При младия мъж бяха оперирани и двете очи наведнъж – също рядкост в катаракталната хирургия. Благодарение на мултифокалните лещи, поставени в двете му очи, пациентът вече може да вижда и наблизо, и надалеч, без да ползва очила. Т.е. заедно с отстраняването на пердето вече е възможно и решаване на рефрактивни проблеми – корекция на далекогледство и късогледство, както и астигматизъм. И всичко това – само с една операция.
Гост-лектор на конференцията бе един от известните специалисти в областта на офталмологията в Европа - д-р Озана Морару. Д-р Морару има сериозен опит в операциите с фемтосекунден лазер и споделянето му бе много интересно за българските й колеги. Тя посочи, че лазерната технология има голямо бъдеще и е особено подходяща при по-тежки случаи, включително и при пациенти с травми на очите.

Операцията за катаракта е една от най-често извършваните  не само в офталмологията, а и в хирургията като цяло. Годишно в света се правят повече от 19 млн. такива операции, а в България около 30-35 000. По данни на Световната здравна организация, катарактата е главна причина за загуба на зрението при хора над  55-годишна възраст.
Първите симптоми на катаракта включват замъглено или размазано зрение, избледняване на цветовете, ярки отблясъци, чести смени на очилата или контактните лещи.  В основаните от д-р Димитър Тасков Очна болница „Луксор“ гр. Пловдив и Очна болница „Д-р Тасков“ гр. Търговище постоянно се въвеждат нови оперативни техники за лечение на катаракта. В единствената верига специализирани очни клиники у нас годишно се преглеждат и оперират над 30 000 души, което ги прави едни от най-посещаваните лечебни заведения в цялата страна.
Най-младият пациент на Очни болници „Луксор“ е 3-месечно бебе с вродена катаракта, а най-възрастният – 102-годишна жена от Ямбол. Пред д-р Тасков тя споделила: „И един ден да ми остава да живея, докторе, искам да виждам света“!
 



Новина от ПА МЕДИЯ Пазарджик
( http://www.old.pa-media.net/news.php?extend.8658 )


Време за изпълнение: 0.0794 сек., 0.0170 от тях за заявки.