Новина: Здравните каси в Германия в търсене на нов скринингов тест за рак на маточната шийка
(Категория: За здравето)
Публикувано от pamedia
Friday 20 February 2015 - 17:09:03

Здравните каси в Германия, са в активно търсене на нов подход за ранното откриване на рака на маточната шийка.


Според тях ХПВ-тестовете трябва да изместят досега използвания метод – цитонамазката и да се покриват от касите. Освен това, е необходимо касите активно да подканват жените към профилактика, а не да разчитат на тяхната самоинициатива, казва Кристоф Щрауб - председател, управляващ средствата за здравната каса.
Човешкият папилома вирус е основният причинител на рак на маточната шийка. Всяка година в Германия, се разболяват 5000 жени от рак на шийката, като около 1600 от тях умират
Между Държавните здравни каси и Съюза на лекарите в Германия има противоречия относно метода, който да се използва в превенцията срещу рака на шийката. Касите предпочитат ХПВ-теста за жени между 30 и 60 години. Тестът открива злокачествените изменения по-рано и позволява удължаването на скрининговия период, което спестява излишните изследвания на жените и ще спести ежегодните разходи за цитонамазка.
Според Щрауб, лекарите държат на цитонамазката защото се използва от десетилетия и са свикнали с нея. За целта, обаче, жените трябва да се изследват поне на две години, а HPV тестът е като допълнително изследване.
Темата за рака на маточната шийка е акцентирана в представените  лекарски доклади обхващащи периода до 2015. ХПВ-тестът и съществуващата от 2006 г. имунизация срещу човешкия папилома вирус позволяват да се създаде обща концепция, която да осигури по-добра защита на жените, казва Щрауб. Засега имунизационната комисия препоръчва имунизацията на момичета между 9 и 14 години, като тя трябва да се направи най-късно до 17-годишна възраст. За сексуално активните жени скринингът остава най-важният елемент в превенцията на рака на шийката на матката.
 
Теодора Янева



Новина от ПА МЕДИЯ Пазарджик
( http://www.old.pa-media.net/news.php?extend.8337 )


Време за изпълнение: 0.0891 сек., 0.0132 от тях за заявки.