Новина: Дали цитонамазката е най-добрият скринингов метод за рака на маточната шийка?
(Категория: За здравето)
Публикувано от pamedia
Thursday 12 February 2015 - 11:06:14
Изследването с цитонамазка може да не е едно от най-приятните изживявания, но
дава на много жени увереност, че са в безопасност от рак на шийката. Въпреки това 30 на 100 от случаите на рак се пропускат при това изследване. Много хора не осъзнават, че цитонамазката, наричана още Pap тест, се базира на метод, който е на повече от 40 години и разчита на човешкото око за откриване на абнормални клетки по маточната шийка.
Сега сравнително нова технология – ДНК HPV тестът се разглежда от Националната здравна служба (NHS), като алтернативен метод за изследване. HPV тестът идентифицира човешкия папилома вирус – причинителя на рак на шийката. Привърженици на ДНК теста доказват, че е в 95 на 100 от случаите HPV тестът успява да открие вируса , докато Pap тестът открива около 70 на 100.
Новата технология се използва за проследяване на 120 000 жени в 3 различни отдела на NHS във Великобритания. „Проблемът с цитонамазката е, че търси абнормални клетки, вместо самия причинител – вирусът“. казва Камила Макпи, участник в проучването. „Друг проблем е, че методът е изключително субективен. Това означава, че могат да се допуснат много грешки при това изследване. HPV тестът несъмнено трябва да е единственият, който да се използва в Англия и да се покрива от здравната каса.“
Инфекцията с HPV е изключително често срещана. Четири от пет жени се срещат с вируса на някакъв етап от живота си. В повечето случаи инфекцията се потиска или преодолява от организма, като при само 7% инфекцията може да персистира и да доведе до рак.
Доктор Джордж Уокър споделя: „Притеснително е, че хората могат да носят вируса в продължение на години и да не го знаят. През това време инфекцията може да персистира и да доведе до инвазивен рак. Това може да се избегне с HPV теста.“
Според Министерството на здравеопазването във Великобритания, ако резултатите от проучванията наистина доказват HPV теста като по-ефективен и се препоръчва от Националния институт по клинични постижения, той трябва да се покрива от здравната каса.
Все по-голям брой жени успяват да осъдят здравни институции за фалшиво негативни резултати от цитонамазката. През ноември миналата година 3 жени успяват да осъдят болницата в Кентърбъри за неправилна диагноза. И трите са развили рак на шийката и се налага да им се направи хистеректомия. След този скандал 91 000 жени са изследвани отново.