Новина: Димитър Костадинов и Олег Стефанов - с бронз от Европейското по корабомоделен спорт
(Категория: Спорт)
Публикувано от pamedia
Monday 18 August 2014 - 11:27:42

След петдневните битки на акваполигона в пазарджишкият парк „Остров Свобода” успешно завърши Европейското първенство по корабомоделен спорт за скоростни модели. Очакванията за високи скорости се оправдаха и публиката аплодираше всеки атрактивен старт. Най-оспорвана се оказа борбата за титлата и златото в най-бързият  клас  В1 – моделите с въздушно витло и двигател до 2,5 куб. см. Тук считаният за фаворит и досегашен световен и европейски шампион  французина Пиер Барботен постигна 270,677 км/ч, но отстъпи на арменеца Арман Шахазизян, който вдигна  279,007 км/ч. За всеобщо разочарование българите останаха без медал.

Но пък при юношите радостта ни се възвърна от победата на пловдивчанина Георги Говедарски и с 246,914 км/ч- златен медал и шампионска титла. Миналогодишният световен шампион, пазарджиклията Димитър Костадинов успя да постигне 231,362 км/ч и се задоволи с бронза, пазарджишкият юноша, миналогодишният вицесветовен шампион Кристиан Горанов отиде едва на шесто място със 183,299 км/ч ,а малкият Коко Димитров остана седми със 168,224 км/ч. Бронзов медал за Модел яхт клуба завоюва и юношата ни Олег Стефанов в клас А1 /двигатели до 3,5 куб.см/ със 100 км/ч, а шампион тук стана руснака Владислав Демошкин с 157,895 км/ч.
И при мъжете този клас отново бе руски- европейска титла за Алексей Барбин с 213,270 км/ч и сребро за Анатолий Езвеков- 184,237 км/ч.  В клас А1Е /ел.двигатели/ се наложи украинеца Олексей Смолников с 218,895 км/ч, а софиянеца Петър Пандезов се задоволи със среброто, останал втори само на част от секундата с 218,712 км/ч. Клас А2 /двигатели до 2,5 куб.см/  също се оказа украински и Андрей Смолников стана шампион с 209,059 км/ч, среброто остави за варненеца Владимир Миров-197,152 км/ч. В клас А3 /с най-мощните двигатели  до 10 куб.см/, втора европейска титла грабна Арман Шахазизян-Армения с 217,654 км/ч, а среброто и бронза отидоха у англичаните Норман Лара-216,608 км/ч и Тони Колинс-204,545 км/ч., а нашият Кирил Димитров остана едва осми  със скромните 67,669 км/ч. Зашеметяващ резултат от 264,706 км/ч в новият експериментален клас В1Е постигна руснакът Фарид Ишметов и заслужено спечели и купата на името на Константин Пачкория – за новости в скоростните модели. Купи на имената на змс Ради Радев, Генадий Трухан и змс Филип Стефанов от Модел яхт клуба бяха връчени и на останалите победители  в отделните класове при мъжете. Европейското първенство завърши с подобаващ ритуал по обявяването и връчването на медалите и купите на шампионите и призьорите. Високи оценки за организацията и условията за провеждането на Европейското първенство дадоха Главният съдия г-н Стюард Робинсън и Комисарят на NAVIGA г-н Грача Шахазизян, като изразиха и подкрепата си за провеждането на Световното през 2015 година, отново да бъде в Пазарджик.