Новина: Ани Стойкова: Огнян Георгиев - самобитен, запомнящ се автор на емоционално заредени пейзажи
(Категория: Култура)
Публикувано от pamedia
Monday 10 March 2014 - 12:42:47


ognqn_georgiev_hud1.jpgНа 8-ми март, в галерия „Ровър”(Моста на Лютата), варненският художник Огнян Георгиев представи пред пазарджишка публика своята самостоятелна изложба  „Живопис”.


В уютното малко пространство бяха показани 22 маслени пейзажа в различен формат. От съвсем малки платна - 20/20 см., до значително по-големи работи с размери 100/50 см. Творбите обхващат периода 2012 - 2014 година. Темите, които вълнуват автора, са: морето през зимата, човешкото присъствие като следа - самотна лодка или ограда на къща и горски пейзажи. Огнян Георгиев рисува варненския залив. Най-често това са кътчета около неговата къща, в покрайнините на града - „Есен в местността Черноморец”, „Лодки на брега”, „Бурен изгрев над Фичоза”. Привлечен от вечнозелените борови гори на Родопите и Рила, рисува „Слънчева поляна”, „Каменни борове”, „Слънчеви камъни”, родени от страстта му към екстремните спортове – алпинизъм и кану-каяк. Окъпани в цвят и светлина, те пресъздават емоцията на автора и наслада от досега с природата.
Отличителен белег в творчеството му е стилът. Използва широки мазки като нognqn_georgiev_hud2.jpgапластява боята, понякога чрез точкуване, като по този начин разтваря обектите в общата колоритна гама на платното. Тези похвати, умело  заимствани от европейския импресионизъм, не са единствените влияния, които търпи творчеството му. Те присъстват съвместно с една реалистична живопис. Както посочва галеристът Ваня Маркова, изкуството му има много общи черти с руската класическа школа. Передвижниците - скитащи художници - в превод от английски, обновяват руския академизъм от средата и края на 19 век. Вливат нови живителни сили в изкуството на предреволюционна Русия чрез пленерно рисуване и  пътуващи изложби. Присъствието на руската природа, като основна тема в техните творби, е кауза, целяща да провокира нейното опазване и опознаване. Този авангарден в същността си дух е намерил отражение и в творчеството на Огнян Георгиев, но тук природата сякаш служи повече да се олицетворят определени душевни състояния. Това особено личи в морските му пейзажи. В горските могат да се забележат съвсем конкретни влияния от художници като Шишкин, в композиционно и тематично отношение, и емоционално - от пейзажите на Левитан, чиято чувствителност резонира на творческия заряд на варненския автор. Разбира се, не бива да се мислят тези влияния по отношение на  майсторството, а като маниер на работа. Цял век след залеза на изкуството на руските передвижници, Огнян Георгиев се обръща за вдъхновение към тях,  но използва много сурови цветови хармонии и светлина, които почти липсват в изкуството на руските класици. Потапя своите борови гори в наситени нюанси на зеленото или охрата. Вероятно и това го превръща в самобитен, запомнящ се автор на емоционално заредени пейзажи, следващ уроците на руската класическа школа.

Огнян Георгиев е роден във Варна през 1962 година. Няма художествено образование. Въпреки таланта си не успява да учи в Художествената Академия в София. Обучава се в ателието на Петър Боев където изучава скулптура и графични техники, но е привлечен от маслената живопис. Руските влияния в творчеството му вероятно идват от близките контакти с художника  Александър Хофарт, завършил  живопис в Русия, от когото получава ценни уроци. Любовта си към природата засвидетелства с чести излети с каравана и мотор. Обича да прави дълги преходи, които запечатва в многобройни пейзажи, лишени от човешко присъствие.

Изложбата може да бъде видяна до 27 март от 18 -20  часа всеки ден.

Ани Стойкова (изкуствовед)










Новина от ПА МЕДИЯ Пазарджик
( http://www.old.pa-media.net/news.php?extend.6548 )


Време за изпълнение: 0.0893 сек., 0.0146 от тях за заявки.