Новина: Русия-комплексен победител на Европейското по авиомоделизъм за свободно летящи авиомодели – класовете F1
(Категория: Спорт)
Публикувано от pamedia
Saturday 13 July 2013 - 23:15:02

avio_rusia.jpgНа летище Черногорово завърши юношеското Европейско първенство по авиомоделизъм за свободно летящи авиомодели – класовете  F1. В първенството взеха участие над сто спортисти от петнадесет държави. През трите състезателни дни в отделните класове модели се разразиха люти битки за спечелване на европейските титли и влизане  в челото на класацията.

При отлични метеорологични условия най-успешно се представиха юношите на Русия, като спечелиха призовите места в два от трите класа и в крайна сметка станаха комплексен отборен победител с 11185 точки, следвани от Украйна-10646 и Германия-9373 т. Българските юноши нямаха големи шансове и с посредствените си резултати останаха на незавидното седмо място с 6445 точки.Руската школа си пролича още в първия ден и първите две места в клас    F1A /планери/ бяха окупирани здраво от Никита Циколенко и Михаил Банников , съответно с пълен актив от 180 секунди в редовните седем тура и 1885 т. за Никита и 1843 за Миша след двата флайофа, а трета стана литовското момиче Милда Якутите с 1837 т.  В следващия клас- F1B /гуменяци/ се наложи украинският състезател Андри Стефанчук с 1867 т., следван от французина Клемент Давид-1620 и сърбина Боян Гостоич с 1586 т. В третия, най-труден клас F1P /таймерни/ модели и участниците бяха най-малко- общо 12 от 7 държави. Авио моделите тук са с двигатели с вътрешно горене до 1 куб.см. и се изискван много умения и майсторство при стартирането им. Безспорни фаворити  отново бяха руските момчета, като окупираха челното класиране и победител с 1260 т./това са пълните седем максимума/ стана Димитри Сиромитников, следван от украинеца Богдан Кривуц с 1211 т. и русначетата Андрей Визов- 1208 и Андрей Шотин-1193 точки. Представителите на Световната организация ФАИ- Андраш Рии- Унгария и Пиер Сотбург-Франция дадоха висока оценка наЕвропейското юношеско първенство и пожелаха на Пазарджик да се утвърждава като световен спортен център по моделните спортове и перфектна организация на Европейското през 2015 за кордови авиомодели .